Preskočit navigáciu.
Domov

Hľadať

Správy z iných zdrojov

Pri „operačnej nehode“ v Pásme Gazy zahynul jeden človek, oznámil Izrael

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Izraelská armáda oznámila, že pri „operačnej nehode“ v Pásme Gazy zahynul v stredu zamestnanec dodávateľskej firmy. Agentúra AFP uvádza, že ide o šiestu izraelskú obeť v tejto palestínskej enkláve od uzavretia prímeria medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

„Dnes počas operácie izraelských obranných síl a bezpečnostných zložiek v Pásme Gazy zahynul v dôsledku operačnej nehody zamestnanec dodávateľskej firmy, ktorá v mene ministerstva obrany vykonáva inžinierske projekty,“ uviedla armáda vo svojom vyhlásení.

Izraelské útoky v Pásme Gazy si od začiatku prímeria vyžiadali vyše 1000 mŕtvych

Pre agentúru AFP dodala, že zatiaľ nemôže zverejniť totožnosť nebohého zamestnanca, no potvrdila, že išlo o izraelského občana.

Vojnu v Pásme Gazy vyvolal útok Hamasu na Izrael 7. októbra 2023. Prímerie nadobudlo platnosť vlani v októbri, no obe strany sa navzájom obviňujú z jeho porušovania.

Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré pôsobí pod vedením hnutia Hamas a ktorého údaje považuje Organizácia Spojených národov za spoľahlivé, zabil Izrael od začiatku prímeria najmenej 1027 ľudí. Izraelská armáda zase tvrdí, že za rovnaké obdobie prišla v palestínskej enkláve o päť vojakov.

Izraelské útoky v Pásme Gazy si vyžiadali šesť mŕtvych

V rámci pozastavenej druhej fázy plánu prímeria podporovaného USA mal Izrael postupne sťahovať svoje jednotky z Gazy, zatiaľ čo Hamas mal odovzdať svoje zbrane, k čomu však nedošlo, pripomína AFP.

Izrael v súčasnosti tvrdí, že kontroluje najmenej 70 percent Pásma Gazy, pričom po prvom dni prímeria kontroloval niečo viac ako polovicu.

Kategórie: Správy z domova

Švajčiari zdolali domácu Kanadu a ovládli skupinu. Oba tímy postupujú do ďalšej fázy turnaja

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Futbalisti Švajčiarska a Kanady sa prebojovali z B-skupiny do šestnásťfinále MS 2026. Švajčiari zdolali v priamom súboji o prvú priečku vo Vancouveri domáci tím 2:1 a postúpili so siedmimi bodmi ako víťazi skupiny. Kanaďania zostali na štyroch bodoch a do vyraďovacej časti idú z druhého miesta tabuľky.

Helvéti položili základ víťazstva na začiatku druhého polčasu, keď v priebehu 11 minút skórovali Ruben Vargas a Johan Manzambi. Domáci reprezentanti dokázali už len znížiť zásluhou striedajúceho Promiseho Davida.

Víťaz „béčka“

Švajčiari sa ako víťaz „béčka“ stretnú v šestnásťfinále 2. júla vo Vancouveri s tretím tímom z E, F, G, I alebo J-skupiny. Kanada ako druhé mužstvo B-skupiny nebude pokračovať na domácej pôde a presťahuje sa do kalifornského Inglewoodu, kde 28. júna narazí na druhý tím A-skupiny.

Tým je zatiaľ Kórejská republika, ale môže ním byť ešte aj Česko alebo JAR. Veľkú šancu na postup má aj tretí tím B-skupiny Bosna a Hercegovina, ktoré má na konte štyri body, ale horšie skóre ako druhá Kanada. Bude teraz čakať na zostávajúce výsledky v ostatných skupinách.

Kanaďania vedeli, že v prípade víťazstva alebo remízy si udržia prvé miesto v tabuľke a v šestnásťfinále sa predstavia opäť pred domácim publikom vo Vancouveri.

Na štadióne ich povzbudzoval z invalidného vozíka spoluhráč Ismael Koné, ktorý na šampionáte predčasne dohral pre zlomeninu nohy. Švajčiari, ktorí potrebovali na prvenstvo v skupine zvíťaziť, mohli otvoriť skóre v 11. minúte, Embola však vychytal vo veľkej šanci Crepeau.

Otvorený zápas

Na opačnej strane Kobel podobným spôsobom zmaril príležitosť Larina, ale ten stál v ofsajde. Po polhodine hry ten istý hráč opäť prinútil švajčiarskeho brankára k zákroku. Hral sa otvorený zápas, ani jeden tím nekalkukoval s remízou, ktorá by znamenala postup pre oboch.

Do druhého polčasu lepšie vstúpili Švajčiari. Hneď po prestávke Manzambi poslal z pravého krídla loptu do šestnástky, cez Embola prešla až na nepokrytého Vargasa a ten nechytateľnou strelou k bližšej žrdi otvoril skóre.

A to nebolo všetko, o 11 minút neskôr Embolo vyhral osobný súboj, pripravil loptu ako na podnose Manzambimu a ten strelil svoj tretí gól na MS 2026 - 2:0. V 68. minúte mohol zdramatizovať zápas J. David, no Elvedi sa mu obetavo vrhol do strely.

Domácim to vyšlo až v 76. minúte, keď po výbornej práci Salibu znížil striedajúci P. David z prvého dotyku v zápase. Kanaďania v závere vsadili všetko na jedno kartu, P. David a Johnston mali možnosti na vyrovnanie, ale Helvéti už ich náporu odolali.

Švajčiarsko – Kanada 2:1 (0:0)

Góly: 46. Vargas, 57. Manzambi - 76. P. David. Rozhodcovia: Abatti - Manis, Alves (všetci Braz.), ŽK: Xhaka - Larin, Millar, 52.497 divákov.

Švajčiarsko: Kobel – Jaquez (74. Widmer), Elvedi, Akanji, Rodriguez – Freuler, Xhaka – Manzambi (85. Fassnacht), Sow (74. Aebischer), Vargas (80. Ndoye) – Embolo (85. Itten)

Kanada: Crepeau – Johnston, De Fougerolles, Cornelius, Laryea (83. Shaffelburg) – Buchanan (75. P. David), Choiniere (58. Eustaquio), N. Saliba, Ahmed (58. Millar) – J. David, Larin (58. Oluwaseyi)

tabuľka B-skupiny

1. Švajčiarsko 3 2 1 0 7:3 7*

2. Kanada 3 1 1 1 8:3 4*

3. Bosna a Hercegovina 3 1 1 1 5:6 4**

4. Katar 3 0 1 2 2:10 1

*-istý postup do šestnásťfinále

**-možný postup cez tabuľku tretích tímov

Kategórie: Správy z domova

Bosna zdolala Katar a oživila šance na postup. Nádherným gólom z diaľky sa blysol Alajbegovič

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Futbalisti Bosny a Hercegoviny zvíťazili nad Katarom 3:1 v záverečnom zápase oboch tímov v základnej B-skupine MS.

Po prvom triumfe na turnaji majú na konte štyri body a sľubnú šancu postúpiť do vyraďovacej časti z tabuľky tretích tímov. Pre reprezentantov Kataru sa turnaj skončil, získali na ňom jeden bod za remízu so Švajčiarskom.

Konečné poradie

Z B-skupiny postúpili Švajčiarsko a Kanada. O konečnom poradí na 1.-2. mieste napokon rozhodol stredajší vzájomný zápas, v ktorom Švajčiari zvíťazili 2:1 a so siedmimi bodmi sa stali víťazmi skupiny.

Kanaďania majú štyri body rovnako ako Bosna a Hercegovina. Po nerozhodnom vzájomnom zápase (1:1) rozhodlo o lepšom postavení Kanady jej skóre, ktoré bolo 8:3, zatiaľ čo Bosna mala 5:6.

Hráči Bosny začali duel náporom a od úvodných minút sa snažili otvoriť skóre. Akciám však chýbala presnejšia koncovka alebo kľúčová finálna prihrávka. Reprezentanti Kataru postupne vyrovnali hru, no od 29. minúty prehrávali.

Alajbegovič prevzal loptu pred šestnástkou, vyhol sa dvom hráčom a efektnou strelou k ľavej žrdi sa postaral o jeden z najkrajších gólov šampionátu - 1:0.

J​eho tímu to upevnilo sebavedomie, opäť sa vrhol do ofenzívy a v 34. minúte pridal druhý gól. Džeko sa dostal k strele bez prípravy, ktorú do katarskej brány nešťastne usmernil Al-Brake - 2:0.

Víťazstvo Bosny

Džeko mohol onedlho pridať tretí gól Bosny, no v protiútoku trafil iba ľavú žrď. Katar znížil ešte do prestávky po tom, čo hráči Bosny podcenili ofenzívnu akciu súpera a Al-Haydos zvnútra šestnástky prekonal Vasilja - 2:1. Brankár Bosny mal v závere prvého polčasu aj šťastie, keď strela Pedra Miguela skončila na žrdi.

Po rušnom prvom polčase sa tímy v druhom dejstve zamerali na pozornejšiu defenzívu. Hralo sa najmä medzi šestnástkami a na gólové príležitosti si diváci museli počkať.

V 79. sa k sľubnej strele dostal Bajraktarevič, no jeho pokus zneškodnil katarský brankár. Krátko na to však defenzíva Kataru nedostala loptu zo šestnástky, dostal sa k nej Mahmič a zvýšil na 3:1. Tretí gól definitívne rozhodol o víťazstve Bosny, ktorej hráči si výsledok bez väčších problémov postrážili.

Bosna a Hercegovina - Katar 3:1 (2:1)

Góly: 29. Alajbegovič, 34. Al-Brake (vlastný), 80. Mahmič - 42. Al-Haydos. Rozhodcovia: Valenzeula – Urrego, Moreno (všetci Ven.), ŽK: Mahmič - Fathi, 66 925 divákov.

Bosna a Hercegovina: Vasilj - Malič (46. Memič), Katič (63. Hadzikadunič), Radeljič, Kolašinac - Bajraktarevič, Bašič, Šunjič (46. Tahirovič), Alajbegovič - Demirovič, Džeko (64. Mahmič)

Katar: Abunada - Pedro Miguel, Khoukhi, Laye, Al-Brake - Gaber (46. Hatem), Fathi, Boudiaf (72. Ali) - Edmilson Junior, Afif, Al-Haydos (56. Al-Ganehi)

tabuľka B-skupiny

1. Švajčiarsko 3 2 1 0 7:3 7*

2. Kanada 3 1 1 1 8:3 4*

3. Bosna a Herc. 3 1 1 1 5:6 4**

4. Katar 3 0 1 2 2:10 1

*-postup do šestnásťfinále

**-možný postup cez tabuľku tretích tímov

Kategórie: Správy z domova

Meškania aj nárast nákladov. Nemecko zrušilo plány na výstavbu fregát za viac ako 12 miliárd eur

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Nemecko ruší plán na výstavbu šiestich moderných fregát triedy F126. Vzhľadom na značné meškania, ako aj na predpokladaný nárast nákladov a právne riziká sa v projekte nebude ďalej pokračovať, oznámilo v stredu ministerstvo obrany. Správa pochádza z agentúry DPA.

Holandská spoločnosť Damen Schelde Naval Shipbuilding, ktorú vláda v Berlíne pôvodne vybrala ako generálneho dodávateľa, nedokázala splniť dohodnutý časový a finančný rámec.

Všeobecne sa očakávalo, že kontrakt od holandskej firmy prevezme práve Rheinmetall, ktorý jeho realizáciou poverí svoju divíziu NVL. S dodávkou prvej fregaty sa počítalo v roku 2028, ďalšie mali nasledovať do roku 2033. Tieto ciele sa ukázali ako úplne nerealistické, uviedlo ministerstvo obrany.

Celoeurópsku verejnú súťaž na dodávku fregát vypísalo Nemecko v roku 2020. Ministerstvo obrany v tom čase uviedlo, že svojím rozhodnutím zdôrazňuje význam konkurencie v oblasti obstarávania pre Bundeswehr. Realizácia projektu však najneskôr v minulom roku začala viditeľne viaznuť, najmä z dôvodu problémov v oblasti softvéru.

Pôvodne sa náklady na šesť fregát typu F126 mali vyšplhať na celkovú sumu približne 10 miliárd eur. Už v tom čase išlo o najväčšiu objednávku svojho druhu v histórii Bundeswehru.

Medzitým vznikli náklady vo výške približne 2,3 miliardy eur, ktoré bude pravdepodobne potrebné z väčšej časti odpísať.

V prípade, ak by sa generálnym dodávateľom stal Rheinmetall, by sa náklady podľa ministerstva obrany zvýšili o ďalších približne 15,2 miliardy eur.

Výrobcu vojnových lodí NVL so sídlom v Brémach prevzal Rheinmetall tento rok v apríli za 1,5 miliardy eur.

Kategórie: Správy z domova

Holandská exministerka obrany sa stala generálnou tajomníčkou diplomacie EÚ. Na stole je aj reforma

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Bývalú holandskú ministerku obrany Kajsu Ollongrenovú vymenovali za generálnu tajomníčku Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Na poste nahradila Španielku Belén Martínez Carbonellovú, ktorá po dvoch rokoch prevzala vedenie delegácie EÚ v Mexiku. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Výmena generálneho tajomníka diplomatickej služby EÚ sa uskutočnila v čase, keď je Európska služba pre vonkajšiu činnosť pod čoraz väčším tlakom.

Možná reforma

Denník Financial Times nedávno informoval, že Francúzsko a Nemecko diskutujú o zásadnej reforme služby, ktorej výsledkom by bolo vrátanie jej kompetencií Európskej komisii a členským štátom EÚ.

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ budú o možnej reforme Európskej služby pre vonkajšiu činnosť rokovať na zasadnutí v septembri.

Európsku službu pre vonkajšiu činnosť vedie vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Tou je od minulého roka bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová.

Ollongrenová je v súčasnosti osobitnou veľvyslankyňou EÚ pre ľudské práva. V minulosti pôsobila ako podpredsedníčka holandskej vlády, ministerka obrany a ministerka vnútra. Rezort obrany viedla za vlády premiéra Marka Rutteho, súčasného generálneho tajomníka NATO.

Nová pozícia

Spolu s ňou boli na posty zástupcov generálneho tajomníka Európskej služby pre vonkajšiu činnosťvymenovaní bývalý námestník estónskeho ministra pre európske záležitosti Matti Maasikas a francúzsky veľvyslanec pri NATO David Cvach.

Maasikas, ktorý bol veľvyslancom EÚ v Kyjeve, keď Rusko vo februári 2022 vojensky napadlo Ukrajinu, bude zodpovedný za geoekonomiku a medziinštitucionálne otázky.

Ide o novú pozíciu zriadenú vlani v rámci reorganizácie Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Massikas túto funkciu vykonával dočasne až do konečného menovania.

Cvach prevezme portfólio pre mier, bezpečnosť a obranu. Predtým radil francúzskemu prezidentovi v otázkach Blízkeho východu a pôsobil ako riaditeľ odboru pre európske záležitosti na francúzskom ministerstve.

Kategórie: Správy z domova

Švajčiarsko rokuje o nákupe systému protivzdušnej obrany, ktorý nie je z USA. Objednané batérie sa oneskorili

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Švajčiarsko v stredu oznámilo, že vstúpilo do rokovaní o nákupe systému protivzdušnej obrany s výrobcami z Francúzska, Izraela a Južnej Kórey. Tento krok je dôsledkom oneskorenia dodávky objednaných batérií amerického systému Patriot. Správa pochádza z agentúr AFP a Reuters.

Začiatkom marca švajčiarska vláda uviedla, že zváži nákup ďalšieho systému PVO, ktorý by doplnil už existujúci systém Patriot.

Bezpečnostná situácia

„Vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu musí byť Švajčiarsko schopné rýchlo sa brániť,“ píše sa v stredajšom vyhlásení, podľa ktorého by druhý systém „znížil závislosť od jediného dodávateľa a dodávateľského reťazca“.

Švajčiarsko, ktoré nie je členským štátom NATO, si v roku 2022 objednalo päť batérií systému Patriot od americkej spoločnosti Raytheon. Krajina mala prvé dodávky systému dostať už tento rok, pričom dokončenie sa očakávalo v roku 2028.

Vlani v júli však švajčiarska vláda uviedla, že podľa informácií amerického ministerstva obrany sa dodávky do Švajčiarska oneskoria, keďže Spojené štáty sa snažia poskytnúť väčšiu podporu Ukrajine. Švajčiarsko následne počas jesene prvýkrát pozastavilo platby.

Zrušenie objednávky

Bern pôvodne nevylúčil ani úplne zrušenie objednávky z USA. V stredu ale federálna vláda naznačila, že dodrží svoje rozhodnutie o kúpe a že obnovuje platby, a to napriek tomu, že podľa jej odhadov sa dodávky pravdepodobne oneskoria o štyri až päť rokov.

Vláda uviedla, že pre súčasnú bezpečnostnú situáciu nemôže zvažovať prerušenie akvizície bez toho, aby mala k dispozícii náhradný systém.

Spojeným štátom sa zastavenie švajčiarskych platieb podarilo obísť tým, že čerpali prostriedky z toho istého fondu, ktoré boli však určené na nákup stíhačiek F-35.

Tých chce Švajčiarsko podľa marcového vyhlásenia kúpiť len 30 namiesto objednaných 36 strojov, keďže Washington vlani zvýšil ich cenu.

Kategórie: Správy z domova

Trump narazil s pokusom zmeniť volebné pravidlá. Sudkyňa trvalo zablokovala väčšinu jeho nariadení

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Federálna sudkyňa v stredu natrvalo zablokovala väčšiu časť prvého výkonného nariadenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o voľbách. Nariadenie malo okrem iného zaviesť povinnosť predložiť pri registrácii voliča doklad o americkom občianstve.

Sudkyňa Denise Casperová z Bostonu rozhodla, že Trump prekročil svoje právomoci. Podľa nej Ústava USA zveruje právomoc určovať pravidlá volieb jednotlivým štátom a Kongresu, nie prezidentovi.

Trumpovo nariadenie počítalo aj s tým, že do výsledkov hlasovania sa nebudú započítavať hlasy doručené poštou po dni konania volieb, a to ani v prípade, že boli odoslané načas. Štátom, ktoré by nové pravidlá nedodržiavali, hrozila strata časti federálnych financií.

Rozhodnutie federálnej sudkyne Casperovej privítala generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová, ktorá označila Trumpov postup za protiústavný pokus prevziať kontrolu nad voľbami.

Agentúra AP konštatuje, že ide o ďalšiu súdnu prehru Trumpovej administratívy v sporoch o zmeny volebných pravidiel. Prezident sa pritom snaží presadiť povinnosť preukazovať občianstvo aj prostredníctvom zákona v Kongrese.

Trump a jeho republikánski spojenci tvrdia, že chcú zabrániť hlasovaniu ľudí bez amerického občianstva. Kritici však upozorňujú, že takéto prípady sú v USA veľmi zriedkavé a už dnes sú trestné.

Kategórie: Správy z domova

Známa značka chystá personálne škrty. Pre rastúcu čínsku konkurenciu zvažuje zrušenie 800 pracovných miest

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Francúzska automobilka Renault zvažuje, že do konca roka 2027 zruší vo Francúzsku 800 inžinierskych a technických pracovných pozícií. Podľa agentúry Reuters to dnes povedal Maximilien Fleury, ktorý vedie francúzske personálne oddelenie Renaultu.

Spoločnosť podľa Fleuryho počíta s tým, že počet zamestnancov zníži prostredníctvom dobrovoľných odchodov. V súčasnosti Renault v dotknutých oblastiach zamestnáva okolo 5500 ľudí, uviedla agentúra Reuters.

Zníženie počtu pracovných miest je v súlade so snahou spoločnosti lepšie čeliť čínskej konkurencii, dodal technologický riaditeľ Philippe Brunet.

Najmä čínska značka elektromobilov BYD v EÚ naďalej zaznamenáva silný rast, vyplynulo z májových údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov.

Za prvých päť mesiacov zvýšila predaj medziročne o 158,9 percenta na 99 578 vozidiel. V samotnom máji bol medziročný nárast 158,8 percenta na 26 017 vozidiel.

Celá skupina Renault v máji predaje v EÚ medziročne mierne znížila o 1,3 percenta na 100 507 vozidiel, jej trhový podiel tak klesol na 10,5 percenta z 11 percent pred rokom. Za prvých päť mesiacov roka skupina vykázala pokles o 6,2 percenta na 484 717 vozidiel, s trhovým podielom 10,2 percenta oproti 11,3 percenta v rovnakom období vlaňajška.

Stojí za tým predovšetkým prepad predajov značky Dacia, ktoré za prvých päť mesiacov klesli medziročne o 12,7 percenta na 202 839 vozidiel. Pozícia materskej značky Renault zostala stabilnejšia, keď nové registrácie jej vozidiel klesli medziročne o 1,2 percenta na 277 952 vozidiel.

Kategórie: Správy z domova

Netanjahu po roku a pol ukončil výpovede v kauzách, v ktorých je obvinený z korupcie

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu ukončil sériu svojich výpovedí v korupčných procesoch. Od decembra 2024 Netanjahu vypovedal na 98 pojednávaniach, z ktorých mnohé boli skrátené alebo odložené na žiadosť jeho právnika Amita Hadada pre vládne povinnosti alebo zdravotné dôvody.

Ako informovala agentúra AFP, Netanjahu čelí obvineniam v dvoch prípadoch, v ktorých mal údajne vyjednávať priaznivé mediálne pokrytie v izraelských médiách. V treťom prípade ho vinia z prijatia luxusných darov v hodnote viac ako 260-tisíc dolárov výmenou za politické služby. Štvrté obvinenie z korupcie bolo zrušené.

Netanjahu stále tvrdí, že ide o „politický proces“, ktorý sa proti nemu vedie od roku 2019. Akékoľvek pochybenie v daných troch prípadoch opakovane popiera.

Trump kritizoval Netanjahua za postup v Libanone, vyzval ho na miernejší prístup

Po skončení krížového výsluchu, ktorý sa konal v stredu, sa Netanjahu ostro ohradil voči prokuratúre. Podľa izraelských médií vyhlásil, že si prešiel „desiatimi rokmi pekla“.

Netanjahu je vôbec prvým úradujúcim izraelským premiérom súdeným za korupciu. Zároveň je najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii krajiny a v októbrových voľbách chce kandidovať opäť. Prieskumy však naznačujú oslabenie jeho pozície a väčšina Izraelčanov si želá jeho odchod z funkcie.

Jeho pozíciu oslabili zlyhanie izraelských bezpečnostných zložiek, ktoré mali za následok útok palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023 a následnú vojnu proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, a najnovšie aj dohoda medzi USA a Iránom, ktorú mnohí Izraelčania vnímajú ako nevýhodnú pre Izrael.

Kategórie: Správy z domova

Súd v Moskve poslal opozičníka na sedem rokov za mreže. Písal o vojnových zločinoch na Ukrajine

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Súd v Moskve v stredu uznal podpredsedu liberálnej strany Jabloko Maxima Kruglova vinného za šírenie dezinformácií o ruskej armáde a odsúdil ho na sedem rokov väzenia, informovala agentúra AFP. Prokurátor pre tohto opozičného politika žiadal osemročný trest odňatia slobody.

Kruglov bol vo väzbe od októbra 2025. Obžaloba v jeho prípade vychádzala z dvoch príspevkov zverejnených na sociálnych sieťach v roku 2022: v jednom Kruglov písal o vojnových zločinoch v ukrajinskom meste Buča; v druhom zverejnil fotografiu zničeného ukrajinského prístavného mesta Mariupol a písal o úmrtiach civilistov, pričom sa odvolal na údaje OSN. Svoju vinu Kruglov nepriznal.

Prejav pred súdom

Vo svojom záverečnom vyhlásení Kruglov označil udalosti, ktoré ho viedli k zverejneniu príspevkov, za peklo. „Toto je peklo, o tom sa nedá nehovoriť; je potrebné vyšetrovanie. O aké šírenie vedome nepravdivých informácií ide?“ pýtal sa politik na súde.

Na záverečnom pojednávaní sa zúčastnil aj bývalý predseda a zakladateľ strany Jabloko Grigorij Javlinskij.

Maxim Kruglov je podpredsedom strany Jabloko a v rokoch 2019-24 bol predsedom jej poslaneckého klubu v Moskovskej mestskej dume. Na Štátnej akademickej univerzite humanitných vied vyučoval porovnávaciu politológiu.

Kruglov (39) je jedným z viacerých vysokopostavených predstaviteľov strany Jabloko, ktorí čelia obvineniam v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Obvinenia predstaviteľov strany

Úrady v júni 2025 uvalili na predsedu pskovskej pobočky strany Leva Šlosberga domáce väzenie a v decembri 2025 udelili predsedovi strany Nikolajovi Rybakovovi pokutu za zverejnenie fotografie zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného na sociálnych sieťach.

Navaľnyj, ktorý zomrel v roku 2024 v arktickej väznici, je v Rusku označený za „extrémistu“ a každý, kto spomenie jeho alebo jeho zakázanú Nadáciu proti korupcii, bude trestne stíhaný.

Jabloko je jednou z najstarších ruských opozičných strán.

V parlamentných voľbách v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia získala milióny hlasov, ale od roku 2007 nezískala v Štátnej dume – ruskej dolnej komore parlamentu - žiadne kreslá. Strana tvrdí, že čelí neustálym byrokratickým obmedzeniam, ktoré majú zabrániť jej kandidátom v kandidatúre.

Kategórie: Správy z domova

USA neurobia nič, čo by ohrozilo bezpečnosť štátov Perzského zálivu, povedal Rubio počas návštevy Kuvajtu

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Spojené štáty nepodniknú vo vzťahu k Iránu žiadne kroky, ktoré by ohrozili bezpečnosť amerických spojencov v oblasti Perzského zálivu. V stredu to počas návštevy Kuvajtu vyhlásil šéf americkej diplomacie Marco Rubio.

Teraz sa presunie do Bahrajnu, ktorý je po Spojených arabských emirátoch a Kuvajte jeho poslednou zastávkou po troch štátoch Perzského zálivu. Správa pochádza z agentúry Reuters.

Mierová dohoda

Cieľom Rubiovej návštevy je upokojiť spojencov USA, ktorí považujú navrhovanú mierovú dohodu s Iránom za príliš miernu. Teherán v reakcii na americké a izraelské údery z konca februára podnikol útoky na krajiny Perzského zálivu, v ktorých majú USA svoje základne.

„Budeme úplne zosúladení s našimi partnermi v Perzskom zálive,“ povedal Rubio novinárom v Kuvajte pred odchodom do Bahrajnu. „Neurobíme nič, čo by ohrozilo bezpečnosť našich dlhoročných spojencov v tomto regióne,“ dodal.

Trumpova dohoda s Iráncami: Šanca na ozajstný mier, triumf ajalolláhov alebo iba kupovanie času?

USA a Irán minulý týždeň dosiahli predbežnú dohodu, známu ako memorandum o porozumení, ktorá okrem iného počíta s vytvorením fondu na obnovu vo výške 300 miliárd dolárov a zrušenie niektorých sankcií uvalených na Irán.

Po podpísaní memoranda Washington a Teherán začali technické rokovania, ktorých cieľom je dohodnúť presné podmienky jeho realizácie. Rubio uviedol, že ak chce Irán uzavrieť „dobrú“ dohodu, USA sú tomu otvorené.

Protichodné vyjadrenia

„Ak nie, potom má prezident (Donald Trump), samozrejme, viacero možností,“ podotkol bez ďalších podrobností. Rozhovory budú podľa neho pokračovať koncom júna a uskutočnia sa zrejme opäť vo Švajčiarsku.

Medzi znepriatelenými stranami naďalej pretrvávajú rozdiely, predovšetkým však v otázke iránskeho jadrového programu.

Predstavitelia Iránu a Spojených štátov zverejňujú v posledných dňoch protichodné vyjadrenia o tom, či Teherán umožní inšpektorom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu navštíviť svoje jadrové zariadenia, ktoré boli poškodené pri izraelských a amerických útokoch.

Šéf MAAE Rafael Grossi v stredu povedal, že inšpekcie sú súčasťou memoranda, rovnako ako to, že iránsky urán by sa mal dostať pod dohľad jeho agentúry.

Kategórie: Správy z domova

Manželka španielskeho premiéra odovzdala pas, kvôli obvineniu nesmie vycestovať z krajiny

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza odovzdala dnes večer okolo 18:00 svoj pas na súde v Madride. Uvádzajú  to španielske agentúry EFE a Europa Press s odvolaním sa na justičné zdroje.

Begoňa Gómezová tiež nesmie vycestovať do zahraničia a musí sa hlásiť každých 15 dní na súde. Proti opatreniam, ktoré súvisia s obvinením z korupcie, sa odvolala.

Manželka španielskeho premiéra čelí obvineniam z korupcie, súd jej zakázal opustiť krajinu

Odobranie pasu manželke premiéra je podľa španielskych médií krajne nezvyčajné. Opatrenie nariadil vyšetrovací sudca Juan Carlos Peinado, ktorý sa obával, že Gómezová by mohla utiecť pred spravodlivosťou.

Peinado chce s manželkou premiéra Sáncheza začať súdny proces kvôli korupcii. Podľa sudcu Gómezová využívala svoj vplyv na získanie osobných výhod nezákonným spôsobom.

Gómezová, premiér Sánchez aj socialistická strana odmietajú, že by sa manželka šéfa vlády dopustila niečoho nekalého. Niektorí provládni politici kritizujú Peinada, pretože podľa nich vedie obvinenia zaujatým spôsobom.

Samotný Sánchez na začiatku kauzy povedal, že jeho manželka by nečelila vyšetrovaniu, keby nezastával vysokú politickú funkciu.

Podporovatelia Sáncheza protestovali proti Fujimoriovej náskoku v peruánskych prezidentských voľbách

Kauzu manželky však spomína opozícia, ktorá kritizuje Sáncheza kvôli korupcii. Pri dnešnom zasadnutí Poslaneckej snemovne šéf opozičnej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo vyzval premiéra na zvolanie predčasných volieb, čo Sánchez odmieta.

Podľa Feijóoa je Sánchez "korupčnou spojkou" medzi rôznymi kauzami, ktoré sa týkajú v poslednom čase socialistickej strany. Ide napríklad o vyšetrovanie aktivít expremiéra Josého Luisa Zapatera či odsúdenie bývalého ministra dopravy Josého Luisa Ábalosa za korupciu.

Kategórie: Správy z domova

Výrobca čipov Qualcomm prevezme softvérovú firmu Modular za štyri miliardy dolárov. Chce konkurovať Nvidii

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Americký výrobca čipov Qualcomm kúpi firmu Modular. Spoločnosť to oznámila v dnešnej tlačovej správe. Transakcia uskutočnená výlučne výmenou akcií bude mať podľa výpočtov agentúry Reuters hodnotu 3,96 miliardy dolárov.

O rokovaniach o prevzatí spoločnosť zaoberajúca sa softvérom pre infraštruktúru umelej inteligencie už v utorok informovala agentúra Bloomberg. Qualcomm v rámci transakcie počíta s vydaním až 19,2 milióna kusov svojich kmeňových akcií akcionárom Modularu, spresnila dnes spoločnosť.

Pravda o americkom stroji na zisk

Výrobcovia čipov všetkých veľkostí sa snažia využiť najmodernejšie technológie a talenty v oblasti AI, poznamenal tento týždeň Bloomberg. Qualcomm sa usiluje o rozšírenie produktového portfólia a nadviazanie partnerstva, ktoré by mu umožnilo konkurovať lídrovi trhu spoločnosti Nvidia.

Akcie Qualcomm dnes popoludní odpísali približne 4,6 percenta. Výrazný pokles zaznamenali už v utorok. Od začiatku roka do konca minulého týždňa pritom akcie pridali takmer 30 percent, pričom veľkú časť týchto ziskov si pripísali v apríli a máji.

Spoločnosť Modular založili v roku 2022 v Silicon Valley Chris Lattner a Tim Davis, ktorí sa zoznámili v spoločnosti Google. Spoločnosť vlani v septembri získala 250 miliónov dolárov pri ocenení 1,6 miliardy dolárov, čím sa celkový objem získaného kapitálu zvýšil na 380 miliónov dolárov.

Qualcomm vlani v júni oznámil, že prevezme zhruba za 2,4 miliardy dolárov britskú polovodičovú spoločnosť Alphawave. Tá sa špecializuje na technológie umožňujúce rýchlejší prenos dát pri nižšej spotrebe energie. Medzi jej zákazníkov patria firmy, ktoré pôsobia napríklad v oblasti umelej inteligencie, dátových centier či autonómnych vozidiel.

Kategórie: Správy z domova

Nemecko zvažuje stopku pre deti na sociálnych sieťach. Do 13 rokov sa pripoja len so súhlasom rodičov

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Nemecká ministerka školstva, rodiny, seniorov, žien a mládeže Karin Prienová sa v stredu vyslovila za zavedenie zákonného vekového limitu 13 rokov pre používanie sociálnych médií.

Podľa nej by deti mladšie ako 13 rokov k nim mali mať platiť prístup len so súhlasom svojho zákonného zástupcu, aby sa zabezpečilo, že sa dostanú len k veku primeranému a nízkorizikovému obsahu. Správa pochádza z agentúr DPA a Reuters.

Ochrana mládeže

Prienová tak reagovala na správu 18-člennej expertnej komisie, ktorá od septembra pracovala na komplexnej stratégii ochrany detí a mládeže a vypracovala celkovo 56 odporúčaní. Svoje prvé závery predstavila komisia už v apríli.

„Pokiaľ ide o samostatné používanie sociálnych médií, domnievam sa, že návrh na zákonnú vekovú hranicu 13 rokov je v zásade správnou cestou vpred,“ uviedla Prienová.

Spolupredseda komisie Olaf Köller konštatoval, že „nie je to dieťa, kto sa musí prispôsobiť digitálnemu svetu, ale digitálny svet sa musí prispôsobiť dieťaťu. Vylúčenie detí a mladých ľudí z digitálneho sveta nie je ochrana“.

Blíži sa deň, kedy na zapnutie počítača či mobilu budete musieť predložiť občiansky preukaz

Komisia však nebola jednotná v otázke vekovej hranice, navrhla preto dve možnosti regulácie. Prvou je zákonný minimálny vek 13 rokov s viacúrovňovými ochrannými opatreniami do veku 18 rokov; druhá tento limit neobsahuje, no odporúča zmeniť zákon o digitálnych službách na úrovni EÚ tak, aby obsahoval povinnosť obmedzovať rizikové účty, služby alebo jednotlivé funkcie pre určité vekové skupiny.

Expertná komisia vyzvala prevádzkovateľov platforiem, aby zaviedli bezpečné a záväzné predvolené nastavenia, zrušili personalizovanú reklamu pre deti a odstránili prvky podporujúce návykové správanie.

Väčšiu úlohu majú zohrávať aj rodičia – ich digitálna zodpovednosť by mala byť zakotvená v občianskom zákonníku, čo Prienová označila za „významný krok“.

Celoeurópske riešenie

Ministerka v tejto súvislosti uviedla, že sa bude zasadzovať za celoeurópske riešenie. Zároveň však pripustila, že ak sa na európskej úrovni nedosiahne dostatočný a včasný pokrok, bude súbežne pripravovať úpravu na národnej úrovni.

Veľká Británia plánuje od začiatku roka 2027 zakázať používanie určitých aplikácií sociálnych médií pre všetky osoby mladšie ako 16 rokov.

Bude sa to vzťahovať okrem iného na Snapchat, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook a X, nie však na služby na posielanie správ, ako sú WhatsApp a Signal.

Máme ešte vlastný vkus alebo sme obeťami algoritmov? Sociálne siete z nás robia kópie

Grécko má v úmysle od roku 2027 úplne vylúčiť deti mladšie ako 15 rokov z používania sociálnych médií. Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Česká republika a Rakúsko už obmedzenia zaviedli alebo ich práve zavádzajú.

Samotná EÚ plošný zákaz sociálnych sietí pre deti nepripravuje. Hoci Európsky parlament prijal nezáväzné stanovisko, v ktorom sa vyslovil za minimálny vek 16 rokov, pričom deti od 13 rokov by mohli používať sociálne siete pod dohľadom rodičov, ide len o politické odporúčanie, nie o legislatívu.

Európska komisia očakáva 13. júla správu od svojej expertnej skupiny, ktorá má navrhnúť, ako zlepšiť ochranu detí online a či je potrebné meniť existujúce pravidlá, najmä Zákon o digitálnych službách.

Kategórie: Správy z domova

Predaj Markízy nie je na programe dňa. O televíziu sa mal zaujímať český zbrojár Strnad

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

V médiach sa v posledných mesiacoch objavili informácie o záujme českého podnikateľa Michala Stranada o slovenskú televíziu Markíza.

Podľa portálu motejlekskocdopole.com však aktuálne nie je predaj Markízy na programe dňa.

Strnad so štátom stavia muničný reťazec. Známy zbrojár ukázal masívnu investíciu na Slovensku

Televízia tak zostáva v rukách spoločnosti Central European Media Enterprises, ktorá patrí pod PPF. Investičnú skupinu kontroluje s majoritným podielom česká rodinná holdingová spoločnosť vlastnená Renátou Kellnerovou a jej dcérami s názvom Amalar Holding.

PPF Group sa k špekuláciám, ktoré priniesli viaceré médiá v apríli nechcela vyjadrovať. Informáciu, že o Markízu má záujem český zbrojár Michal Strnad, majiteľ Czechoslovak Group, priniesol vtedy ako prvý portál intellinews.com.

Hovorca spoločnosti Czechoslovak Group Andrej Čírtek vtedy povedal, že sa firma neusiluje o akvizíciu žiadnych mediálnych aktivít. Zároveň však nevylúčil, že by sa Strnad mohol na rokovaniach o Markíze podieľať ako súkromná osoba.

Zakladateľ skupiny CSG rozširuje svoje impérium. Od investorov chce získať až 200 miliónov eur

Televízia Markíza minulý rok zarobila 26,8 milióna eur, pričom výnosy dosiahli 220 miliónov eur. Najväčšia slovenská komerčná televízia je súčasťou Central European Media Enterprises, ktorá patrí od roku 2020 pod investičnú skupinu PPF Group.

Okrem Markízy skupina ovláda ďalšie desiatky televíznych kanálov v Bulharsku, Chorvátsku, Česku, Rumunsku, Slovinsku aj Moldavsku. 

Zbrojársky magnát Michal Strnad je s majetkom 31,1 miliardy dolárov najbohatším Čechom. Na Slovensku má väzby na ministra obrany Róberta Kaliňáka. Jeho zbrojársky konglomerát má u nás obrovské zákazky od štátu. 

Kategórie: Správy z domova

Maďari chystajú miliardovú investíciu do zelenej energie. Kapacitu veterných elektrární chcú zdesaťnásobiť

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Maďarská vláda posilní energetickú nezávislosť a bezpečnosť krajiny prostredníctvom čistejšej, bezpečnejšej a udržateľnejšej energie, oznámil v stredu minister hospodárstva a energetiky István Kapitány.

Cieľom je zvýšiť kapacitu veternej energie do roku 2030 na viac ako desaťnásobok súčasnej úrovne, a to s podporou Európskej únie, uviedol vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Správa pochádza z agentúry MTI.

Energia z vetra vlani pokryla takmer pätinu spotreby v EÚ. Na Slovensku sa jej vyrába málo

„Ide o významný krok vpred, keďže kapacita veternej energie bola od roku 2016 prakticky zmrazená na úrovni 330 megawattov,“ povedal Kapitány a dodal, že hoci výroba zelenej energie v posledných rokoch výrazne narástla, väčšina stále pochádza zo slnka.

Minister zdôraznil dôležitosť diverzifikácie obnoviteľných zdrojov energie. Vláda podľa neho 31. augusta otvorí verejnú súťaž na najmenej 700 megawattov novej kapacity veterných elektrární, čo predstavuje investíciu v hodnote takmer jednej miliardy eur. Verejné konzultácie k tejto súťaži sa začnú v polovici júla, dodal.

Do roku 2030 budú verejné súťaže zahŕňať štyri gigawatty novej kapacity veterných elektrární, čo zhruba zodpovedá štyrom blokom jadrovej elektrárne Paks, priblížil Kapitány.

Kategórie: Správy z domova

Volebný súboj v Kolumbii sa skončil, ľavicový kandidát Cepeda uznal porážku v tesnom súboji

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Kolumbijský ľavicový kandidát Iván Cepeda v stredu uznal porážku v tesnom súboji o prezidentské kreslo, v ktorom zvíťazil jeho krajne pravicový rival Abelardo de la Espriella, informuje v stredu agentúra AFP.

Cepeda prehral v nedeľňajšom druhom kole volieb o menej než jeden percentuálny bod a dištancoval sa od násilností, ktoré prepukli počas povolebných protestov.

Sčítanie hlasov

Predtým síce vyhlásil, že počká na dokončenie sčítania hlasov, novinárom však následne oznámil, že sa „rozhodol akceptovať výsledok, ktorý z tohto procesu vzišiel“.

„Robím to preto, aby som prispel k spolužitiu, mieru a dialógu medzi Kolumbijčanmi,“ dodal. Povolebné nepokoje sa odohrali najmä v mestách Bogota a Cali v nedeľu večer, keď demonštranti zakladali požiare a hádzali predmety do poriadkovej polície, ktorá proti davu zakročila slzotvorným plynom.

V prezidentských voľbách v Kolumbii tesne vyhral pravicový kandidát podporovaný Trumpom

Ľavicový senátor Cepeda je blízkym spojencom prezidenta Gustava Petra, ktorý hovoril o volebnom podvode a naznačil možnosť anulovania hlasovania z dôvodu „priameho zasahovania“ zo strany Spojených štátov.

Podpora od Trumpa

De la Espriella získal pred nedeľňajším druhým kolom volieb, ako aj po ňom, nadšenú podporu od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volebná pozorovateľská misia Európskej únie v Kolumbii v utorok potvrdila, že voľby prebehli v poriadku a bez pochybení.

Novozvolený prezident – milionár a právnik, ktorý podľa AFP zbohatol na obhajobe pašerákov drog a podvodníkov – sľúbil, že voči zločinu zakročí tvrdou rukou. V minulosti raz vyzval na „vypitvanie“ kolumbijskej politickej ľavice, no neskôr svoje vyjadrenia zmiernil.                

„Ak to bude potrebné, uchýlime sa k odporu a pokojnej občianskej neposlušnosti,“ vyhlásil Cepeda, ktorý zároveň varoval, že odmietne akýkoľvek pokus o nastolenie autoritárskej nadvlády v krajine.

Kategórie: Správy z domova

Päť európskych členov NATO vysiela signál pred summitom NATO. Lídri vyjadrili podporu Ukrajine

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Päť veľkých európskych členov Severoatlantickej aliancie sa dnes na schôdzke v Berlíne zhodlo na ďalšej podpore brániacej sa Ukrajiny aj na posilnení európskeho piliera NATO.

Po rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, britským premiérom Keirom Starmerom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a poľským premiérom Donaldom Tuskom to povedal nemecký kancelár Friedrich Merz.

Pätica krajín sa podľa neho zhodla tiež na tom, že vítajú rámcovú dohodu Spojených štátov a Iránu o ukončení vojny a sú pripravené prispieť k upokojeniu situácie v Hormuzskom prielive.

Koordinovanie pozícií

Štyria predsedovia vlád a prezident sa stretli v nemeckej metropole dva týždne pred summitom NATO, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla v Ankare. Cieľom bolo navzájom koordinovať pozície.

On-line sa k nim pripojil tiež generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý je teraz vo Washingtone a neskôr sa stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Kyjev kvôli hádke o vyznamenania stráca najlepšieho spojenca. Moskva sa dobre zabáva

Podľa Merza sa účastníci rokovaní zhodli, že im záleží na silnej aliancii, ktorú však chcú zároveň obnoviť. Cieľom je okrem iného posilniť jej európsky pilier. Na tejto ceste chcú krajiny podľa Merza postupovať spoločne, "národné sólové akcie vedú na scestie".

Merz zdôraznil, že úsilie o spoluprácu na posilňovaní obranyschopnosti v prípade Nemecka súvisí okrem iného s jeho históriou. "Naši susedia sa musia cítiť bezpečnejšie, keď Nemecko posilňuje," povedal.

Úspechom nadchádzajúceho summitu by podľa Merza bolo, keby sa podarilo posilniť spojenectvo s USA. Základom preň sú podľa neho vyššie výdavky na obranu.

Taktiež francúzsky prezident Macron hovoril o posilňovaní spolupráce s USA, podľa neho sa teraz Európa a Washington nachádzajú vo "fáze zbližovania".

Výdavky na obranu

Talianska premiérka Meloniová povedala, že zvyšovanie výdavkov na obranu z posledných rokov je dôkazom, že Európa sa snaží posilniť svoj pilier NATO, a doplniť tak ten americký.

Nemecký kancelár avizoval, že európska päťka bude chcieť na summite v Ankare "vyslať silný signál" a prisľúbiť ďalšiu finančnú podporu Ukrajine, ktorá sa už viac ako štyri roky bráni ruskej invázii.

Odkaz adresovaný Rusku je podľa kancelára jasný: "Ukrajina zostáva silná, podpora Európy sa neoslabuje". Tiež poľský premiér Tusk zdôraznil, že napriek súčasným sporom medzi prezidentmi oboch krajín Poľsko naďalej Ukrajinu neochvejne podporuje v jej obrane proti Rusku.

Upozornil tiež, že bez Poľska, škandinávskych a pobaltských krajín či Rumunska nemožno nič v konfrontácii s Ruskom dosiahnuť.

Lukašenko sa ospravedlnil Zelenskému. Ukrajinci nás majú ako na dlani, uznal slabosť

Výslovne Merz po rokovaní ocenil aj rámcovú dohodu, ktorú dosiahli Spojené štáty s Iránom. Pätica európskych politikov podľa neho podporuje aj ďalšie rokovania Washingtonu s Teheránom o ukončení konfliktu na Blízkom východe, ktorý USA a Izrael rozpútali vo februári útokom na Irán.

Merz, Macron, Meloniová i Tusk vo svojich vyhláseniach ocenili britského premiéra Starmera, ktorý toho podľa nich veľa urobil pre európsku bezpečnosť.

Starmer v pondelok oznámil svoj odchod z funkcie predsedu britskej vlády, na čele ktorej bol dva roky. Merz tiež povedal, že o výsledkoch dnešnej schôdzky v Berlíne bude následne hovoriť okrem iného s americkým prezidentom Trumpom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorého krajina bude o dva týždne summit NATO hostiť.

Na vlaňajšej vrcholnej schôdzke aliancie v Haagu sa členské štáty zaviazali, že budú na obranu priamo vydávať 3,5 percenta hrubého domáceho produktu do roku 2035.

Kategórie: Správy z domova

Odvaha má často podobu druhého človeka

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

Autor je generálny riaditeľ O2 Slovensko. 

Keď sa obzriem späť na dôležité rozhodnutia vo svojom živote, málokedy si spomeniem na všetky argumenty, ktoré ma presvedčili. Oveľa častejšie si vybavím človeka, ktorý v tom období stál vedľa mňa. Na niekoho, kto povedal: „Choď do toho. Dáš to.“

Často si myslíme, že odvaha je vlastnosť. Domnievame sa, že ju niektorí ľudia majú a iní nie. Čím som starší, tým viac si myslím, že odvaha je vzťah. Veľká časť našej odvahy totiž vzniká vďaka ľuďom okolo nás.

Aj Slovensko môže byť lídrom, kľúč je jasný

Nie je náhoda, že jedna z najdlhších štúdií o ľudskom živote, Harvard Study of Adult Development, už viac ako osemdesiat rokov ukazuje to isté. Najsilnejším prediktorom spokojného života nie sú peniaze, kariéra ani spoločenské postavenie. Sú to kvalitné medziľudské vzťahy. Zaujímavé však je, že vzťahy nám neprinášajú len spokojnosť. Dodávajú nám aj odvahu.

Väčšina z nás totiž nepotrebuje viac odvahy. Potrebuje viac istoty, že existuje človek, ktorému môžeme zavolať, poradiť sa alebo sa jednoducho priznať, že si nie sme istí. Niekto, kto pri nás bude stáť, aj keď sa niečo pokazí.

Platí to pri veľkých životných rozhodnutiach, ale aj pri celkom obyčajných veciach. Keď chceme zmeniť prácu, začať podnikať, naučiť sa niečo nové alebo vyskúšať technológiu, ktorej nerozumieme. Strach býva často rovnaký. Čo ak to nezvládnem?

Práve vtedy zohráva svoju úlohu „parťák“. Nemusí to byť iba životný partner. Môže to byť kamarát, súrodenec, rodič, kolega alebo mentor. Niekto, pri kom nemusíme predstierať, že máme všetko pod kontrolou. Dobrý parťák za nás problém nevyrieši ani neurobí rozhodnutie. Niekedy však stačí, že nám dodá trochu odvahy.

Tento princíp funguje aj vo firmách. Ľudia majú väčšiu chuť prichádzať s novými nápadmi, skúšať nové veci alebo priznať chybu v prostredí, kde cítia dôveru a podporu. Najlepšie tímy nestavajú na neomylnosti jednotlivcov, ale na vzťahoch, ktoré vytvárajú bezpečný priestor pre učenie, rast a pokrok.

Potvrdzujú to aj dáta z prieskumu, ktorý sme realizovali. Až 89 percent respondentov uviedlo, že by boli pri skúšaní nových technológií odvážnejší, keby mali pri sebe niekoho, kto im ich trpezlivo vysvetlí.

Každý z nás má v rôznych obdobiach života niekoho, kto mu dodáva odvahu. Dieťa rodiča. Zamestnanec svojho šéfa. Začínajúci podnikateľ mentora. A často ju dostávame aj naopak.

Možno preto nie je najdôležitejšie, koľko odvahy v sebe máme. Dôležité je aj to, či ju dokážeme dodať niekomu, kto ju od nás práve potrebuje.

Kategórie: Správy z domova

V Maďarsku zadržali hľadaného Slováka obvineného z prípravy útoku kyselinou na dve ženy

Slovensko - hnonline.sk - 11 hod 25 min starý

V Maďarsku zadržali Slováka, ktorý je obvinený z prípravy útokov na dve ženy na východe Slovenska, pričom jedna mala byť obliata kyselinou. Informáciu poskytla hovorkyňa odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru Lea Vilhanová.

Vďaka intenzívnej operatívnej výmene informácií a medzinárodnej policajnej spolupráci cieľových pátračov NCODK Prezídia Policajného zboru a Maďarských cieľových pátračov združených v Európskej sieti jednotiek cieľového pátrania ENFAST došlo v Maďarsku k vypátraniu a špeciálnymi jednotkami Maďarskej polície aj k zadržaniu hľadaného 32-ročného Slováka, na ktorého bol vydaný Európsky zatýkací rozkaz.

Hľadaný muž sa počas úteku snažil vyhýbať spravodlivosti využívaním sofistikovaných spôsobov ukrývania. Používal falošné identity a opakovane menil miesta svojho pobytu v severných regiónoch Maďarska. Napriek tomu sa ho podarilo lokalizovať a následne zadržať príslušníkmi špeciálnych jednotiek maďarskej polície.

Zadržaný muž bol v máji tohto roka obvinený vyšetrovateľom protizločineckej jednotky ÚBOK Prezídia Policajného zboru zo závažných násilných trestných činov.

Podľa doterajších zistení sa mal podieľať na príprave fyzických útokov voči dvom ženám na východnom Slovensku. Jedným z plánovaných útokov malo byť aj obliatie jednej z potenciálnych obetí kyselinou.

K dokonaniu pripravovaných skutkov napokon nedošlo vďaka včasnému zásahu a operatívnej činnosti polície.

Vrchný súd v Budapešti rozhodol o vzatí zadržaného muža do predbežnej vydávacej väzby. V nej zotrvá do vykonania potrebných procesných a justičných úkonov súvisiacich s jeho vydaním na trestné stíhanie do Slovenskej republiky. O jeho vydaní bude rozhodovať príslušný súd v Maďarsku.

Kategórie: Správy z domova

Syndikovať obsah

Generuje redakčný systém Drupal | Vytvorili: CoolStranky.sk