Preskočit navigáciu.
Domov

Hľadať

Správy z iných zdrojov

USA neurobia nič, čo by ohrozilo bezpečnosť štátov Perzského zálivu, povedal Rubio počas návštevy Kuvajtu

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Spojené štáty nepodniknú vo vzťahu k Iránu žiadne kroky, ktoré by ohrozili bezpečnosť amerických spojencov v oblasti Perzského zálivu. V stredu to počas návštevy Kuvajtu vyhlásil šéf americkej diplomacie Marco Rubio.

Teraz sa presunie do Bahrajnu, ktorý je po Spojených arabských emirátoch a Kuvajte jeho poslednou zastávkou po troch štátoch Perzského zálivu. Správa pochádza z agentúry Reuters.

Mierová dohoda

Cieľom Rubiovej návštevy je upokojiť spojencov USA, ktorí považujú navrhovanú mierovú dohodu s Iránom za príliš miernu. Teherán v reakcii na americké a izraelské údery z konca februára podnikol útoky na krajiny Perzského zálivu, v ktorých majú USA svoje základne.

„Budeme úplne zosúladení s našimi partnermi v Perzskom zálive,“ povedal Rubio novinárom v Kuvajte pred odchodom do Bahrajnu. „Neurobíme nič, čo by ohrozilo bezpečnosť našich dlhoročných spojencov v tomto regióne,“ dodal.

Trumpova dohoda s Iráncami: Šanca na ozajstný mier, triumf ajalolláhov alebo iba kupovanie času?

USA a Irán minulý týždeň dosiahli predbežnú dohodu, známu ako memorandum o porozumení, ktorá okrem iného počíta s vytvorením fondu na obnovu vo výške 300 miliárd dolárov a zrušenie niektorých sankcií uvalených na Irán.

Po podpísaní memoranda Washington a Teherán začali technické rokovania, ktorých cieľom je dohodnúť presné podmienky jeho realizácie. Rubio uviedol, že ak chce Irán uzavrieť „dobrú“ dohodu, USA sú tomu otvorené.

Protichodné vyjadrenia

„Ak nie, potom má prezident (Donald Trump), samozrejme, viacero možností,“ podotkol bez ďalších podrobností. Rozhovory budú podľa neho pokračovať koncom júna a uskutočnia sa zrejme opäť vo Švajčiarsku.

Medzi znepriatelenými stranami naďalej pretrvávajú rozdiely, predovšetkým však v otázke iránskeho jadrového programu.

Predstavitelia Iránu a Spojených štátov zverejňujú v posledných dňoch protichodné vyjadrenia o tom, či Teherán umožní inšpektorom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu navštíviť svoje jadrové zariadenia, ktoré boli poškodené pri izraelských a amerických útokoch.

Šéf MAAE Rafael Grossi v stredu povedal, že inšpekcie sú súčasťou memoranda, rovnako ako to, že iránsky urán by sa mal dostať pod dohľad jeho agentúry.

Kategórie: Správy vo svete

Manželka španielskeho premiéra odovzdala pas, kvôli obvineniu nesmie vycestovať z krajiny

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza odovzdala dnes večer okolo 18:00 svoj pas na súde v Madride. Uvádzajú  to španielske agentúry EFE a Europa Press s odvolaním sa na justičné zdroje.

Begoňa Gómezová tiež nesmie vycestovať do zahraničia a musí sa hlásiť každých 15 dní na súde. Proti opatreniam, ktoré súvisia s obvinením z korupcie, sa odvolala.

Manželka španielskeho premiéra čelí obvineniam z korupcie, súd jej zakázal opustiť krajinu

Odobranie pasu manželke premiéra je podľa španielskych médií krajne nezvyčajné. Opatrenie nariadil vyšetrovací sudca Juan Carlos Peinado, ktorý sa obával, že Gómezová by mohla utiecť pred spravodlivosťou.

Peinado chce s manželkou premiéra Sáncheza začať súdny proces kvôli korupcii. Podľa sudcu Gómezová využívala svoj vplyv na získanie osobných výhod nezákonným spôsobom.

Gómezová, premiér Sánchez aj socialistická strana odmietajú, že by sa manželka šéfa vlády dopustila niečoho nekalého. Niektorí provládni politici kritizujú Peinada, pretože podľa nich vedie obvinenia zaujatým spôsobom.

Samotný Sánchez na začiatku kauzy povedal, že jeho manželka by nečelila vyšetrovaniu, keby nezastával vysokú politickú funkciu.

Podporovatelia Sáncheza protestovali proti Fujimoriovej náskoku v peruánskych prezidentských voľbách

Kauzu manželky však spomína opozícia, ktorá kritizuje Sáncheza kvôli korupcii. Pri dnešnom zasadnutí Poslaneckej snemovne šéf opozičnej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo vyzval premiéra na zvolanie predčasných volieb, čo Sánchez odmieta.

Podľa Feijóoa je Sánchez "korupčnou spojkou" medzi rôznymi kauzami, ktoré sa týkajú v poslednom čase socialistickej strany. Ide napríklad o vyšetrovanie aktivít expremiéra Josého Luisa Zapatera či odsúdenie bývalého ministra dopravy Josého Luisa Ábalosa za korupciu.

Kategórie: Správy vo svete

Výrobca čipov Qualcomm prevezme softvérovú firmu Modular za štyri miliardy dolárov. Chce konkurovať Nvidii

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Americký výrobca čipov Qualcomm kúpi firmu Modular. Spoločnosť to oznámila v dnešnej tlačovej správe. Transakcia uskutočnená výlučne výmenou akcií bude mať podľa výpočtov agentúry Reuters hodnotu 3,96 miliardy dolárov.

O rokovaniach o prevzatí spoločnosť zaoberajúca sa softvérom pre infraštruktúru umelej inteligencie už v utorok informovala agentúra Bloomberg. Qualcomm v rámci transakcie počíta s vydaním až 19,2 milióna kusov svojich kmeňových akcií akcionárom Modularu, spresnila dnes spoločnosť.

Pravda o americkom stroji na zisk

Výrobcovia čipov všetkých veľkostí sa snažia využiť najmodernejšie technológie a talenty v oblasti AI, poznamenal tento týždeň Bloomberg. Qualcomm sa usiluje o rozšírenie produktového portfólia a nadviazanie partnerstva, ktoré by mu umožnilo konkurovať lídrovi trhu spoločnosti Nvidia.

Akcie Qualcomm dnes popoludní odpísali približne 4,6 percenta. Výrazný pokles zaznamenali už v utorok. Od začiatku roka do konca minulého týždňa pritom akcie pridali takmer 30 percent, pričom veľkú časť týchto ziskov si pripísali v apríli a máji.

Spoločnosť Modular založili v roku 2022 v Silicon Valley Chris Lattner a Tim Davis, ktorí sa zoznámili v spoločnosti Google. Spoločnosť vlani v septembri získala 250 miliónov dolárov pri ocenení 1,6 miliardy dolárov, čím sa celkový objem získaného kapitálu zvýšil na 380 miliónov dolárov.

Qualcomm vlani v júni oznámil, že prevezme zhruba za 2,4 miliardy dolárov britskú polovodičovú spoločnosť Alphawave. Tá sa špecializuje na technológie umožňujúce rýchlejší prenos dát pri nižšej spotrebe energie. Medzi jej zákazníkov patria firmy, ktoré pôsobia napríklad v oblasti umelej inteligencie, dátových centier či autonómnych vozidiel.

Kategórie: Správy vo svete

Nemecko zvažuje stopku pre deti na sociálnych sieťach. Do 13 rokov sa pripoja len so súhlasom rodičov

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Nemecká ministerka školstva, rodiny, seniorov, žien a mládeže Karin Prienová sa v stredu vyslovila za zavedenie zákonného vekového limitu 13 rokov pre používanie sociálnych médií.

Podľa nej by deti mladšie ako 13 rokov k nim mali mať platiť prístup len so súhlasom svojho zákonného zástupcu, aby sa zabezpečilo, že sa dostanú len k veku primeranému a nízkorizikovému obsahu. Správa pochádza z agentúr DPA a Reuters.

Ochrana mládeže

Prienová tak reagovala na správu 18-člennej expertnej komisie, ktorá od septembra pracovala na komplexnej stratégii ochrany detí a mládeže a vypracovala celkovo 56 odporúčaní. Svoje prvé závery predstavila komisia už v apríli.

„Pokiaľ ide o samostatné používanie sociálnych médií, domnievam sa, že návrh na zákonnú vekovú hranicu 13 rokov je v zásade správnou cestou vpred,“ uviedla Prienová.

Spolupredseda komisie Olaf Köller konštatoval, že „nie je to dieťa, kto sa musí prispôsobiť digitálnemu svetu, ale digitálny svet sa musí prispôsobiť dieťaťu. Vylúčenie detí a mladých ľudí z digitálneho sveta nie je ochrana“.

Blíži sa deň, kedy na zapnutie počítača či mobilu budete musieť predložiť občiansky preukaz

Komisia však nebola jednotná v otázke vekovej hranice, navrhla preto dve možnosti regulácie. Prvou je zákonný minimálny vek 13 rokov s viacúrovňovými ochrannými opatreniami do veku 18 rokov; druhá tento limit neobsahuje, no odporúča zmeniť zákon o digitálnych službách na úrovni EÚ tak, aby obsahoval povinnosť obmedzovať rizikové účty, služby alebo jednotlivé funkcie pre určité vekové skupiny.

Expertná komisia vyzvala prevádzkovateľov platforiem, aby zaviedli bezpečné a záväzné predvolené nastavenia, zrušili personalizovanú reklamu pre deti a odstránili prvky podporujúce návykové správanie.

Väčšiu úlohu majú zohrávať aj rodičia – ich digitálna zodpovednosť by mala byť zakotvená v občianskom zákonníku, čo Prienová označila za „významný krok“.

Celoeurópske riešenie

Ministerka v tejto súvislosti uviedla, že sa bude zasadzovať za celoeurópske riešenie. Zároveň však pripustila, že ak sa na európskej úrovni nedosiahne dostatočný a včasný pokrok, bude súbežne pripravovať úpravu na národnej úrovni.

Veľká Británia plánuje od začiatku roka 2027 zakázať používanie určitých aplikácií sociálnych médií pre všetky osoby mladšie ako 16 rokov.

Bude sa to vzťahovať okrem iného na Snapchat, TikTok, YouTube, Instagram, Facebook a X, nie však na služby na posielanie správ, ako sú WhatsApp a Signal.

Máme ešte vlastný vkus alebo sme obeťami algoritmov? Sociálne siete z nás robia kópie

Grécko má v úmysle od roku 2027 úplne vylúčiť deti mladšie ako 15 rokov z používania sociálnych médií. Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Česká republika a Rakúsko už obmedzenia zaviedli alebo ich práve zavádzajú.

Samotná EÚ plošný zákaz sociálnych sietí pre deti nepripravuje. Hoci Európsky parlament prijal nezáväzné stanovisko, v ktorom sa vyslovil za minimálny vek 16 rokov, pričom deti od 13 rokov by mohli používať sociálne siete pod dohľadom rodičov, ide len o politické odporúčanie, nie o legislatívu.

Európska komisia očakáva 13. júla správu od svojej expertnej skupiny, ktorá má navrhnúť, ako zlepšiť ochranu detí online a či je potrebné meniť existujúce pravidlá, najmä Zákon o digitálnych službách.

Kategórie: Správy vo svete

Predaj Markízy nie je na programe dňa. O televíziu sa mal zaujímať český zbrojár Strnad

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

V médiach sa v posledných mesiacoch objavili informácie o záujme českého podnikateľa Michala Stranada o slovenskú televíziu Markíza.

Podľa portálu motejlekskocdopole.com však aktuálne nie je predaj Markízy na programe dňa.

Strnad so štátom stavia muničný reťazec. Známy zbrojár ukázal masívnu investíciu na Slovensku

Televízia tak zostáva v rukách spoločnosti Central European Media Enterprises, ktorá patrí pod PPF. Investičnú skupinu kontroluje s majoritným podielom česká rodinná holdingová spoločnosť vlastnená Renátou Kellnerovou a jej dcérami s názvom Amalar Holding.

PPF Group sa k špekuláciám, ktoré priniesli viaceré médiá v apríli nechcela vyjadrovať. Informáciu, že o Markízu má záujem český zbrojár Michal Strnad, majiteľ Czechoslovak Group, priniesol vtedy ako prvý portál intellinews.com.

Hovorca spoločnosti Czechoslovak Group Andrej Čírtek vtedy povedal, že sa firma neusiluje o akvizíciu žiadnych mediálnych aktivít. Zároveň však nevylúčil, že by sa Strnad mohol na rokovaniach o Markíze podieľať ako súkromná osoba.

Zakladateľ skupiny CSG rozširuje svoje impérium. Od investorov chce získať až 200 miliónov eur

Televízia Markíza minulý rok zarobila 26,8 milióna eur, pričom výnosy dosiahli 220 miliónov eur. Najväčšia slovenská komerčná televízia je súčasťou Central European Media Enterprises, ktorá patrí od roku 2020 pod investičnú skupinu PPF Group.

Okrem Markízy skupina ovláda ďalšie desiatky televíznych kanálov v Bulharsku, Chorvátsku, Česku, Rumunsku, Slovinsku aj Moldavsku. 

Zbrojársky magnát Michal Strnad je s majetkom 31,1 miliardy dolárov najbohatším Čechom. Na Slovensku má väzby na ministra obrany Róberta Kaliňáka. Jeho zbrojársky konglomerát má u nás obrovské zákazky od štátu. 

Kategórie: Správy vo svete

Maďari chystajú miliardovú investíciu do zelenej energie. Kapacitu veterných elektrární chcú zdesaťnásobiť

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Maďarská vláda posilní energetickú nezávislosť a bezpečnosť krajiny prostredníctvom čistejšej, bezpečnejšej a udržateľnejšej energie, oznámil v stredu minister hospodárstva a energetiky István Kapitány.

Cieľom je zvýšiť kapacitu veternej energie do roku 2030 na viac ako desaťnásobok súčasnej úrovne, a to s podporou Európskej únie, uviedol vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Správa pochádza z agentúry MTI.

Energia z vetra vlani pokryla takmer pätinu spotreby v EÚ. Na Slovensku sa jej vyrába málo

„Ide o významný krok vpred, keďže kapacita veternej energie bola od roku 2016 prakticky zmrazená na úrovni 330 megawattov,“ povedal Kapitány a dodal, že hoci výroba zelenej energie v posledných rokoch výrazne narástla, väčšina stále pochádza zo slnka.

Minister zdôraznil dôležitosť diverzifikácie obnoviteľných zdrojov energie. Vláda podľa neho 31. augusta otvorí verejnú súťaž na najmenej 700 megawattov novej kapacity veterných elektrární, čo predstavuje investíciu v hodnote takmer jednej miliardy eur. Verejné konzultácie k tejto súťaži sa začnú v polovici júla, dodal.

Do roku 2030 budú verejné súťaže zahŕňať štyri gigawatty novej kapacity veterných elektrární, čo zhruba zodpovedá štyrom blokom jadrovej elektrárne Paks, priblížil Kapitány.

Kategórie: Správy vo svete

Volebný súboj v Kolumbii sa skončil, ľavicový kandidát Cepeda uznal porážku v tesnom súboji

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Kolumbijský ľavicový kandidát Iván Cepeda v stredu uznal porážku v tesnom súboji o prezidentské kreslo, v ktorom zvíťazil jeho krajne pravicový rival Abelardo de la Espriella, informuje v stredu agentúra AFP.

Cepeda prehral v nedeľňajšom druhom kole volieb o menej než jeden percentuálny bod a dištancoval sa od násilností, ktoré prepukli počas povolebných protestov.

Sčítanie hlasov

Predtým síce vyhlásil, že počká na dokončenie sčítania hlasov, novinárom však následne oznámil, že sa „rozhodol akceptovať výsledok, ktorý z tohto procesu vzišiel“.

„Robím to preto, aby som prispel k spolužitiu, mieru a dialógu medzi Kolumbijčanmi,“ dodal. Povolebné nepokoje sa odohrali najmä v mestách Bogota a Cali v nedeľu večer, keď demonštranti zakladali požiare a hádzali predmety do poriadkovej polície, ktorá proti davu zakročila slzotvorným plynom.

V prezidentských voľbách v Kolumbii tesne vyhral pravicový kandidát podporovaný Trumpom

Ľavicový senátor Cepeda je blízkym spojencom prezidenta Gustava Petra, ktorý hovoril o volebnom podvode a naznačil možnosť anulovania hlasovania z dôvodu „priameho zasahovania“ zo strany Spojených štátov.

Podpora od Trumpa

De la Espriella získal pred nedeľňajším druhým kolom volieb, ako aj po ňom, nadšenú podporu od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volebná pozorovateľská misia Európskej únie v Kolumbii v utorok potvrdila, že voľby prebehli v poriadku a bez pochybení.

Novozvolený prezident – milionár a právnik, ktorý podľa AFP zbohatol na obhajobe pašerákov drog a podvodníkov – sľúbil, že voči zločinu zakročí tvrdou rukou. V minulosti raz vyzval na „vypitvanie“ kolumbijskej politickej ľavice, no neskôr svoje vyjadrenia zmiernil.                

„Ak to bude potrebné, uchýlime sa k odporu a pokojnej občianskej neposlušnosti,“ vyhlásil Cepeda, ktorý zároveň varoval, že odmietne akýkoľvek pokus o nastolenie autoritárskej nadvlády v krajine.

Kategórie: Správy vo svete

Päť európskych členov NATO vysiela signál pred summitom NATO. Lídri vyjadrili podporu Ukrajine

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Päť veľkých európskych členov Severoatlantickej aliancie sa dnes na schôdzke v Berlíne zhodlo na ďalšej podpore brániacej sa Ukrajiny aj na posilnení európskeho piliera NATO.

Po rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, britským premiérom Keirom Starmerom, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a poľským premiérom Donaldom Tuskom to povedal nemecký kancelár Friedrich Merz.

Pätica krajín sa podľa neho zhodla tiež na tom, že vítajú rámcovú dohodu Spojených štátov a Iránu o ukončení vojny a sú pripravené prispieť k upokojeniu situácie v Hormuzskom prielive.

Koordinovanie pozícií

Štyria predsedovia vlád a prezident sa stretli v nemeckej metropole dva týždne pred summitom NATO, ktorý sa uskutoční 7. a 8. júla v Ankare. Cieľom bolo navzájom koordinovať pozície.

On-line sa k nim pripojil tiež generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý je teraz vo Washingtone a neskôr sa stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Kyjev kvôli hádke o vyznamenania stráca najlepšieho spojenca. Moskva sa dobre zabáva

Podľa Merza sa účastníci rokovaní zhodli, že im záleží na silnej aliancii, ktorú však chcú zároveň obnoviť. Cieľom je okrem iného posilniť jej európsky pilier. Na tejto ceste chcú krajiny podľa Merza postupovať spoločne, "národné sólové akcie vedú na scestie".

Merz zdôraznil, že úsilie o spoluprácu na posilňovaní obranyschopnosti v prípade Nemecka súvisí okrem iného s jeho históriou. "Naši susedia sa musia cítiť bezpečnejšie, keď Nemecko posilňuje," povedal.

Úspechom nadchádzajúceho summitu by podľa Merza bolo, keby sa podarilo posilniť spojenectvo s USA. Základom preň sú podľa neho vyššie výdavky na obranu.

Taktiež francúzsky prezident Macron hovoril o posilňovaní spolupráce s USA, podľa neho sa teraz Európa a Washington nachádzajú vo "fáze zbližovania".

Výdavky na obranu

Talianska premiérka Meloniová povedala, že zvyšovanie výdavkov na obranu z posledných rokov je dôkazom, že Európa sa snaží posilniť svoj pilier NATO, a doplniť tak ten americký.

Nemecký kancelár avizoval, že európska päťka bude chcieť na summite v Ankare "vyslať silný signál" a prisľúbiť ďalšiu finančnú podporu Ukrajine, ktorá sa už viac ako štyri roky bráni ruskej invázii.

Odkaz adresovaný Rusku je podľa kancelára jasný: "Ukrajina zostáva silná, podpora Európy sa neoslabuje". Tiež poľský premiér Tusk zdôraznil, že napriek súčasným sporom medzi prezidentmi oboch krajín Poľsko naďalej Ukrajinu neochvejne podporuje v jej obrane proti Rusku.

Upozornil tiež, že bez Poľska, škandinávskych a pobaltských krajín či Rumunska nemožno nič v konfrontácii s Ruskom dosiahnuť.

Lukašenko sa ospravedlnil Zelenskému. Ukrajinci nás majú ako na dlani, uznal slabosť

Výslovne Merz po rokovaní ocenil aj rámcovú dohodu, ktorú dosiahli Spojené štáty s Iránom. Pätica európskych politikov podľa neho podporuje aj ďalšie rokovania Washingtonu s Teheránom o ukončení konfliktu na Blízkom východe, ktorý USA a Izrael rozpútali vo februári útokom na Irán.

Merz, Macron, Meloniová i Tusk vo svojich vyhláseniach ocenili britského premiéra Starmera, ktorý toho podľa nich veľa urobil pre európsku bezpečnosť.

Starmer v pondelok oznámil svoj odchod z funkcie predsedu britskej vlády, na čele ktorej bol dva roky. Merz tiež povedal, že o výsledkoch dnešnej schôdzky v Berlíne bude následne hovoriť okrem iného s americkým prezidentom Trumpom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorého krajina bude o dva týždne summit NATO hostiť.

Na vlaňajšej vrcholnej schôdzke aliancie v Haagu sa členské štáty zaviazali, že budú na obranu priamo vydávať 3,5 percenta hrubého domáceho produktu do roku 2035.

Kategórie: Správy vo svete

Odvaha má často podobu druhého človeka

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Autor je generálny riaditeľ O2 Slovensko. 

Keď sa obzriem späť na dôležité rozhodnutia vo svojom živote, málokedy si spomeniem na všetky argumenty, ktoré ma presvedčili. Oveľa častejšie si vybavím človeka, ktorý v tom období stál vedľa mňa. Na niekoho, kto povedal: „Choď do toho. Dáš to.“

Často si myslíme, že odvaha je vlastnosť. Domnievame sa, že ju niektorí ľudia majú a iní nie. Čím som starší, tým viac si myslím, že odvaha je vzťah. Veľká časť našej odvahy totiž vzniká vďaka ľuďom okolo nás.

Aj Slovensko môže byť lídrom, kľúč je jasný

Nie je náhoda, že jedna z najdlhších štúdií o ľudskom živote, Harvard Study of Adult Development, už viac ako osemdesiat rokov ukazuje to isté. Najsilnejším prediktorom spokojného života nie sú peniaze, kariéra ani spoločenské postavenie. Sú to kvalitné medziľudské vzťahy. Zaujímavé však je, že vzťahy nám neprinášajú len spokojnosť. Dodávajú nám aj odvahu.

Väčšina z nás totiž nepotrebuje viac odvahy. Potrebuje viac istoty, že existuje človek, ktorému môžeme zavolať, poradiť sa alebo sa jednoducho priznať, že si nie sme istí. Niekto, kto pri nás bude stáť, aj keď sa niečo pokazí.

Platí to pri veľkých životných rozhodnutiach, ale aj pri celkom obyčajných veciach. Keď chceme zmeniť prácu, začať podnikať, naučiť sa niečo nové alebo vyskúšať technológiu, ktorej nerozumieme. Strach býva často rovnaký. Čo ak to nezvládnem?

Práve vtedy zohráva svoju úlohu „parťák“. Nemusí to byť iba životný partner. Môže to byť kamarát, súrodenec, rodič, kolega alebo mentor. Niekto, pri kom nemusíme predstierať, že máme všetko pod kontrolou. Dobrý parťák za nás problém nevyrieši ani neurobí rozhodnutie. Niekedy však stačí, že nám dodá trochu odvahy.

Tento princíp funguje aj vo firmách. Ľudia majú väčšiu chuť prichádzať s novými nápadmi, skúšať nové veci alebo priznať chybu v prostredí, kde cítia dôveru a podporu. Najlepšie tímy nestavajú na neomylnosti jednotlivcov, ale na vzťahoch, ktoré vytvárajú bezpečný priestor pre učenie, rast a pokrok.

Potvrdzujú to aj dáta z prieskumu, ktorý sme realizovali. Až 89 percent respondentov uviedlo, že by boli pri skúšaní nových technológií odvážnejší, keby mali pri sebe niekoho, kto im ich trpezlivo vysvetlí.

Každý z nás má v rôznych obdobiach života niekoho, kto mu dodáva odvahu. Dieťa rodiča. Zamestnanec svojho šéfa. Začínajúci podnikateľ mentora. A často ju dostávame aj naopak.

Možno preto nie je najdôležitejšie, koľko odvahy v sebe máme. Dôležité je aj to, či ju dokážeme dodať niekomu, kto ju od nás práve potrebuje.

Kategórie: Správy vo svete

V Maďarsku zadržali hľadaného Slováka obvineného z prípravy útoku kyselinou na dve ženy

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

V Maďarsku zadržali Slováka, ktorý je obvinený z prípravy útokov na dve ženy na východe Slovenska, pričom jedna mala byť obliata kyselinou. Informáciu poskytla hovorkyňa odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru Lea Vilhanová.

Vďaka intenzívnej operatívnej výmene informácií a medzinárodnej policajnej spolupráci cieľových pátračov NCODK Prezídia Policajného zboru a Maďarských cieľových pátračov združených v Európskej sieti jednotiek cieľového pátrania ENFAST došlo v Maďarsku k vypátraniu a špeciálnymi jednotkami Maďarskej polície aj k zadržaniu hľadaného 32-ročného Slováka, na ktorého bol vydaný Európsky zatýkací rozkaz.

Hľadaný muž sa počas úteku snažil vyhýbať spravodlivosti využívaním sofistikovaných spôsobov ukrývania. Používal falošné identity a opakovane menil miesta svojho pobytu v severných regiónoch Maďarska. Napriek tomu sa ho podarilo lokalizovať a následne zadržať príslušníkmi špeciálnych jednotiek maďarskej polície.

Zadržaný muž bol v máji tohto roka obvinený vyšetrovateľom protizločineckej jednotky ÚBOK Prezídia Policajného zboru zo závažných násilných trestných činov.

Podľa doterajších zistení sa mal podieľať na príprave fyzických útokov voči dvom ženám na východnom Slovensku. Jedným z plánovaných útokov malo byť aj obliatie jednej z potenciálnych obetí kyselinou.

K dokonaniu pripravovaných skutkov napokon nedošlo vďaka včasnému zásahu a operatívnej činnosti polície.

Vrchný súd v Budapešti rozhodol o vzatí zadržaného muža do predbežnej vydávacej väzby. V nej zotrvá do vykonania potrebných procesných a justičných úkonov súvisiacich s jeho vydaním na trestné stíhanie do Slovenskej republiky. O jeho vydaní bude rozhodovať príslušný súd v Maďarsku.

Kategórie: Správy vo svete

Na Slovensko mieri prelomová investícia z Rakúska. Novinka energiou pokryje jeden celý okres

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Obnoviteľné zdroje to majú v očiach časti verejnosti často ťažké. Jeden z argumentov proti fotovoltickým panelom je, že zaberajú úrodnú pôdu a poľnohospodári nemôžu pre energetikov pestovať plodiny.

Dnešné technológie však naopak umožňujú skĺbiť aktivity farmárov a výrobu zelenej elektriny.

V susednom Rakúsku už fungujú takzvané agrovoltiky. Ide o solárne panely, ktoré sú zavesené na vyššej konštrukcii, a tým pádom vzniká pod nimi priestor na pestovanie plodín.

Zároveň sú panely v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby pomedzi ne vedela prechádzať poľnohospodárska technika.

Pilotný projekt je aktuálne naplánovaný aj na Slovensku.

Ide o pozemky, ktoré vlastní aj cirkev

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo zákony bránia rozvoju agrovoltiky.
    • Ako funguje projekt v susednom Rakúsku.
    • Kto stojí za investíciou na východe.
    • Prečo boli solárne projekty kritizované.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Bielorusko vyplo zariadenia, ktoré Rusku pomáhali pri útokoch dronmi, tvrdí Zelenskyj po ultimáte

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Retranslačné stanice, ktoré podľa Ukrajiny pomáhali podporovať útoky ruských dronov z bieloruského územia, prestali 22. júna fungovať, uviedol v stredu pred novinármi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informoval o tom na svojom účte na sociálnej sieti X.

Tento vývoj nasleduje po ultimáte, ktorým Zelensky dal Bielorusku týždeň na odstránenie týchto zariadení. V opačnom prípade by čelilo nešpecifikovaným krokom zo strany Ukrajiny.

Retranslačné zariadenia

„Podľa dostupných informácií, ktoré mi predložil hlavný veliteľ aj spravodajské služby, 22. júna príslušné retranslačné zariadenia na území Bieloruska ukončili činnosť. Či boli demontované alebo nie, to úprimne zatiaľ neviem. Ale pracujeme na tom, situáciu pozorne sledujem a denne dostávam správy. Faktom je, že dnes tieto retranslačné zariadenia nefungujú,“ povedal Zelenskyj v odpovedi na otázky novinárov.

Minulý piatok Zelenskyj uviedol, že na území Bieloruska sa nachádzajú retranslačné zariadenia, ktoré pomáhajú koordinovať ruské útoky na Ukrajinu. Podľa neho sú takéto zariadenia štyri, a to v Homeľskej a Brestskej oblasti.

Zelenskyj pohrozil Bielorusku zásahom. Lukašenkovi dal týždeň na odstránenie ruských zariadení

Dodal, že „práve vďaka tomuto vybaveniu boli vykonané útoky na Žytomyrskú, Rivnenskú a Volynskú oblasť, na energetickú infraštruktúru, železnicu – na mestá aj dediny“.

Zároveň vyzval Bielorusko, aby tieto zariadenia do jedného týždňa odstránilo zo svojho územia.

V príspevku na sieti X Zelenskyj vyzdvihol, že ultimátum voči bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zabralo a Bielorusko a Rusko vypli retranslačné stanice na bieloruskom území, ktoré pomáhali navádzať ruské drony do útokov na Ukrajine. „Ukrajina ukázala, ako sa dá s diktátormi jednať z pozície sily,“ dodal Zelenskyj.

Útočné drony

Ukrajinský prezident predtým uviedol, že systémy pozostávali z relé zariadení namontovaných na komunikačných vežiach a používali sa na podporu útokov ruských dronov proti Ukrajine.

Ruské útočné drony typu Šáhid sa pri navigácii počas útokov na veľké vzdialenosti spoliehajú na rádiokomunikačné siete a pozemnú infraštruktúru.

Lukašenko, ktorý vládne Bielorusku od roku 1994, zostáva jedným z najbližších spojencov Moskvy a poskytoval Rusku politickú a vojenskú podporu počas celej vojny rozpútanej Ruskom proti Ukrajine.

Lukašenko sa ospravedlnil Zelenskému. Ukrajinci nás majú ako na dlani, uznal slabosť

Po Zelenského ultimáte hovorca Kremľa Dmitrij Peskov obvinil Kyjev z prejavov „agresie“ a porušovania bieloruskej suverenity.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v súvislosti s ultimátom obvinil Zelenského z pokusov zatiahnuť Bielorusko do konfliktu a „rozšíriť geografiu bojových operácií“.

Lukašenko sa k tvrdeniam o ruských retranslačných zariadeniach verejne nevyjadril, uviedol však, že odmieta zapojenie svojej krajiny do vojny.

Kremeľ okrem toho 22. júna oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin a Lukašenko plánujú v blízkej budúcnosti stretnutie, aby prediskutovali Zelenského varovanie Minsku.

Kategórie: Správy vo svete

Obrie lietadlá Airbus majú trhliny v dôležitých častiach krídel. Úrady nariadili kontrolu 16 strojov

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Európsky výrobca lietadiel Airbus musí prekontrolovať 16 obrovských lietadiel A380 kvôli trhlinám v dôležitých konštrukčných častiach krídel. Oznámila to podľa agentúry DPA Európska agentúra pre bezpečnosť letectva. Na kontrolu musí ísť 15 lietadiel, ktoré vlastnia aerolinky Emirates, a jedno lietadlo austrálskej spoločnosti Qantas.

Podľa nariadenia úradu musí päť obrích lietadiel s rozpätím krídel takmer 80 metrov ísť na kontrolu okamžite, ešte pred ďalším letom s cestujúcimi. Zvyšné potom najneskôr po 25 letových cykloch. Stroj A380 je najväčším dopravným lietadlom na svete a je schopný v niektorých konfiguráciách prepraviť viac ako 800 cestujúcich.

Trhliny v konštrukcii krídel boli odhalené pri kontrolách, ktoré EASA nariadila vlani, uviedol hovorca Airbusu. Skontrolované boli všetky lietadlá vyrobené rovnakým spôsobom. Airbus uviedol, že s EASA na vyšetrovaní spolupracuje a spoločne posúdi, či bude potrebné predmetné stroje opraviť.

Airbus A380 sa začal vyrábať v roku 2005, v roku 2021 však spoločnosť výrobu obrieho lietadla zastavila pre nedostatok nových objednávok. Celkovo vyrobila 251 týchto lietadiel. Najväčším odberateľom sú aerolinky Emirates, ktoré ich prevzali 123. Nie všetky však lietajú.

Nie je to prvýkrát, čo sa objavili problémy s konštrukciou krídel lietadla A380. Už v roku 2012 nariadila EASA kontrolu celej flotily týchto lietadiel po tom, ako boli objavené trhliny v niektorých upevňovacích prvkoch krídel. Airbus bol vtedy nútený vykonať nákladné úpravy. Trhliny sa navyše v nasledujúcich rokoch objavili aj na ďalších častiach krídel.

Kategórie: Správy vo svete

Zábery horiacej Moskvy ohromili Trumpa. Rusko tuší, že stráca jeho priazeň

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Ukrajina má pár es v rukáve a zdá sa, že to pochopil aj Donald Trump. Počas summitu skupiny G7 údajne prejavil úžas nad nedávnymi ukrajinskými vojenskými úspechmi, teda predovšetkým efektnými údermi na ruskú logistiku a ropnú infraštruktúru v hlbokom tyle. Moskva jeho odklon od „ducha Anchorage“ sleduje s rastúcim znepokojením.

Ukrajina podnikla najväčší útok na Moskvu od začiatku vojny

Ak mal byť masívny dronový útok na Moskvu z minulého štvrtka reklamnou akciou na podporu ukrajinskej pozície na diplomatickom poli, tak sa podaril na jednotku.

Ukrajinské útoky

Fotografie temných stĺpov dymu stúpajúcich z najväčšej moskovskej rafinérie či zábery mohutného veka odpáleného z ropnej nádrže vysoko do vzduchu sa rozleteli do sveta a ukázali, že ruský režim nedokáže ochrániť ani vlastnú metropolu.

V článku sa ešte dočítate:

    • Washington zvažuje sankcie na ruskú ropu.
    • Na stole je výroba striel Patriot na Ukrajine.
    • Američanov zaujal ukrajinský systém Delta.
    • Prečo Moskva hovorí o duchu Anchorage.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Horúčavy menia dovolenkové plány. Skúsený cestovateľ odporúča, kam utiecť pred neznesiteľným teplom a davmi

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Európania neprestávajú cestovať k teplému moru, ale skôr si čoraz citlivejšie vyberajú, kedy a kam pôjdu. Podľa European Travel Commission plánuje 28 percent cestujúcich z ôsmich kľúčových zdrojových trhov v najbližších dvoch rokoch presunúť svoje cesty do iných mesiacov.

Ako hlavný dôvod uvádzajú snahu vyhnúť sa davom, dôležitá je však aj úspora peňazí a únik pred extrémnymi horúčavami. Klimatické prognózy tento posun ešte zvýrazňujú.

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie predpokladá, že pri oteplení o 3 až 4 °C môžu južné pobrežné regióny v lete prísť o takmer desať percent turistov, zatiaľ čo severné pobrežné oblasti by mohli získať približne päť percent.

Klasická dovolenka pri teplom mori však z hľadáčika slovenských turistov stále úplne nezmizla. Podľa Štatistického úradu SR smerovalo v roku 2025 až 84 percent klientov slovenských cestovných kancelárií na zahraničné pobyty.

Vetranie má svoje prísne pravidlá. Ako v horúčavách schladiť byt bez klimatizácie

Najnavštevovanejšou destináciou zostalo Turecko s približne 226-tisíc klientmi, hoci počet klientov medziročne klesol takmer o 16 percent; nasledoval Egypt s takmer 124-tisíc klientmi a medzi obľúbenými krajinami zostali aj Grécko, Taliansko, Tunisko či Cyprus.

Klasická letná dovolenka pri mori teda ešte nie je úplne minulosťou – Stredomorie a teplé destinácie zostávajú silným dovolenkovým magnetom. Mení sa však predstava, že jediná správna dovolenka sa musí odohrať uprostred júlovej alebo augustovej špičky, v najväčších horúčavách a v najpreplnenejších letoviskách.

Alternatíva k rozpáleným letoviskám

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo sa Island oplatí navštíviť mimo leta.
    • Čo ponúkajú Faerské ostrovy.
    • Čím sú výnimočné Madeira a Azory.
    • Ako sa dá uniknúť horúčavám v USA.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Závislosť Európy na americkom plyne rastie. A to kedysi chcela jeho dovoz zakázať

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Závislosť Európy od dovozu skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov sa zvyšuje a silnejú hlasy, ktoré upozorňujú, že kontinent v posledných rokoch len vymenil Rusko za iného dominantného dodávateľa. Nad rizikami aj niektorými prehnanými tvrdeniami sa zamýšľa energetický komentátor agentúry Bloomberg Javier Blas.

Ernest Wong: „Exportná kapacita LNG v Amerike je už naplnená a plne zmluvne zazmluvnená“ (marec 2026)

„Kedysi dávno bola Európa natoľko sebaistá, pokiaľ ide o svoju energetickú bezpečnosť, že dokonca zvažovala zákaz dovozu amerického zemného plynu. Bolo to iba pred desiatimi rokmi, keď bol ruský prezident Vladimir Putin stále vítaným hosťom v Berlíne a Paríži a ruský plyn vykuroval európske domácnosti,“ píše Blas vo svojom komentári.

Situácia sa odvtedy však zásadne zmenila. Kremeľ rozpútal vojnu proti Ukrajine a americký zemný plyn pomohol Európu zachrániť hneď dvakrát: najprv v roku 2022 a teraz opäť pri blokáde Hormuzského prielivu.

Mier v Iráne zrazil ceny plynu, no Slovensko vyhraté nemá. Do taríf sa dostala anomália, spustili ju bomby

Podiel USA na dovoze tento rok rastie

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo americký plyn zachránil Európu už dvakrát,
    • Aký podiel majú Spojené štáty na dovoze skvapalneného plynu,
    • Či sa len nevymieňa jedna závislosť za druhú,
    • Ako môže Únia znížiť riziká spojené s americkým plynom.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

"Nekupujte benzín ako pohánku." Ruské úrady tlmia paniku z nedostatku palív, zavádzajú obmedzenia predaja

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Problémy s dostupnosťou pohonných hmôt eviduje najmenej 62 subjektov Ruskej federácie, ako aj anektovaný Krym a okupované časti Doneckej, Luhanskej a Záporožskej oblasti na východe a juhu Ukrajiny.

V 14 regiónoch sú obmedzenia na predaj benzínu a motorovej nafty zavedené úradmi, inde ich regulujú čerpacie stanice alebo dodávatelia. Správa pochádza zo sumarizujúcej správy nezávislého ruského webu Agentstvo.

Obmedzenia na benzínkach

Podľa britskej stanice BBC od stredy zaviedli obmedzenia na predaj benzínu a motorovej nafty úrady Kurganskej oblasti. Na čerpacích staniciach v obciach bude možné predať najviac 40 litrov benzínu a 80 litrov nafty na jedno vozidlo. Na čerpacích staniciach pri diaľniciach si budú môcť vodiči kúpiť maximálne 40 litrov benzínu a 200 litrov nafty.

Obmedzenia na predaj palív zaviedli aj úrady v Adygejskej republike, Jamalskoneneckom autonómnom okruhu, Lipeckej a Samarskej oblasti. V Lipeckej oblasti je predaj benzínu A-92, A-95 a A-100 obmedzený na maximálne 30 litrov na auto a výhradne do nádrže auta. Predaj motorovej nafty zatiaľ obmedzený nie je.

Ukrajinské drony pôsobili rozsiahle škody. Moskovská ropná rafinéria pravdepodobne tento rok neobnoví výrobu

Od utorka platia obmedzenia na predaj pohonných látok i v Penzenskej, Omskej, Ťumenskej, Novosibirskej, Kurskej, Belgorodskej a Brianskej oblasti. Predtým bol predaj benzínu úplne zastavený aj na anektovanom Kryme.

Zavádzaniu týchto obmedzení predchádzali útoky ukrajinských dronov na viaceré ruské ropné rafinérie a ďalšie zariadenia palivovej infraštruktúry.

Zvýšení dopyt

Úrady všetkých regiónov, kde boli v posledných dňoch zavedené limity, však tvrdia, že paliva je dostatok. Tvrdia, že prijímané opatrenia sú len reakciou na zvýšený dopyt s cieľom zabrániť umelo vytvorenému nedostatku. V niektorých regiónoch je aj preto zakázaný predaj pohonných látok do kanistrov a iných nádob.

Gubernátor Lipeckej oblasti Igor Artamonov v tejto súvislosti vyzval obyvateľov, aby benzín neskupovali „ako pohánku“ - aj menší výpadok v zásobovaní touto komoditou sa totiž v Rusku okamžite vníma ako problém a médiá to často sledujú ako indikátor stability trhu.

Artamonovov kolega Alexandr Avdejev z Vladimirskej oblasti zasa apeloval na ľudí, aby obmedzili jazdy autom a kupovali benzín iba v prípade potreby.

Putin sa s vládou prvýkrát zaoberal problematickým nedostatkom benzínu

Podpredseda ruskej vlády Alexandr Novak označil situáciu na trhu s palivami za „náročnú, ale zvládnuteľnú“. Dodal, že prioritou je zaistenie dostatku paliva pre poľnohospodársky sektor pri zbere úrody.

Ruský prezident Vladimir Putin sa k zhoršujúcej sa palivovej kríze vyjadril prvýkrát v utorok, keď vyhlásil, že hrozby, ktoré vytvára „kyjevský režim“, musia byť „minimalizované“.

Pokračujúce ukrajinské útoky na ruskú energetickú infraštruktúru podľa jeho slov nemôžu ovplyvniť udalosti na frontovej línii, kde „ruské jednotky oslobodzujú jednu obec za druhou, jedno územie za druhým“.

Kategórie: Správy vo svete

Varšava a Praha budú na summite NATO vystupovať jednotne, uviedol poľský minister

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Poľsko a Česko budú na nadchádzajúcom summite NATO v Ankare vystupovať jednotne. V stredu to vyhlásil poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz po stretnutí so svojím českým náprotivkom Jaromírom Zůnom vo Varšave.

Schôdzka bola prípravou na summit NATO, ako aj stretnutie ministrov obrany Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska, ktoré sa uskutoční vo štvrtok v Budapešti. Informovala o tom agentúra PAP.

Výstavba plynovodov

Varšava a Praha sa podľa poľského ministra zhodujú okrem iného na pláne výstavby plynovodov zo západného Nemecka do Poľska, Česka a pobaltských štátov s cieľom vzdorovať hrozbám zo strany Ruska.

Poľsko nedodalo Ukrajine stíhačky, pretože mu neposkytla dronové technológie

Ministri vo Varšave diskutovali aj o prítomnosti českých vojakov v Poľsku v rámci podpory východného krídla NATO, poľsko-ukrajinských vzťahoch, prevádzke stíhačiek F-35, ktoré Poľsko nedávno prevzalo a ktoré má Česko prevziať v roku 2029, ako aj o spoločnom úsilí o zlepšenie zručností pilotov.

„To všetko znamená, že poľsko-české vzťahy nikdy neboli také dobré ako teraz, najmä na úrovni armády, ozbrojených síl a hospodárstva,“ povedal Kosiniak-Kamysz.

Východné krídlo NATO

Zůna uviedol, že obrana východného krídla NATO je pre Česko prioritou a že s Poľskom rozvíja partnerstvo v oblasti špeciálnych, vojenských a policajných zložiek.

Vo štvrtok sa v Budapešti uskutoční stretnutie ministrov obrany štyroch stredoeurópskych krajín. Za uplynulých niekoľko rokov pôjde o prvú takúto schôdzku v rámci formátu Vyšehradská štvorka.

Spolupráca vo V4 sa v posledných rokoch prakticky zastavila pre kritiku Ukrajiny zo strany bývalého maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho úzke vzťahy s Ruskom, píše PAP.

Orbánov nástupca Péter Magyar v utorok po rokovaniach so svojimi náprotivkami z Česka, Poľska a zo Slovenska vyhlásil, že krajiny V4 chcú opätovne posilniť vzájomnú spoluprácu.

Kategórie: Správy vo svete

KVÍZ Ako vyzerala dovolenka za socializmu? Zaspomínajte si na kempy, Čedok a ROH

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Od stanovačiek pri priehradách po zložité povolenia na Západ. Vyskúšajte si náš kvíz o dovolenkách za čias socialistického Československa.

Ako vyzerala dovolenka za socializmu? ZAČAŤ
Kategórie: Správy vo svete

Priemerný výkon a astronomická cena? Hybrid počítača a konzoly Steam Machine sklamal

Svet - hmonline.sk - 9 hod 54 min starý

Spoločnosť Valve sa vo svete preslávila najmä sériou úspešných akčných strieľačiek Half-Life, ktorá prvýkrát vyšla ešte v 90. rokoch. Ich herná tvorba je pokladaná za revolučnú najmä kvôli invenciám v oblasti filmového rozprávania a zapracúvaniu nekonvenčných moderných technológií.

V roku 2004 vydali počítačovú platformu Steam, čiže najväčší striktne digitálny herný obchod na svete. Odvtedy majú v tejto oblasti dominantné postavenie, keďže boli úplne prví a súčasne ponúkajú užívateľsky najlepšie rozhranie.

Vďaka tomu ich ziskovosť narástla do takých rozmerov, že v podstate prestali pravidelne vydávať hry a sústredili sa výhradne na udržiavanie Steamu, prípadne príležitostné vyvíjanie atraktívneho hardvéru a softvéru. Pre spresnenie dopĺňame, že ich ročná ziskovosť je v priemere 15 miliárd amerických dolárov.

Predchodca neuspel 

Teraz Valve po krátkom odklade oficiálne uviedla na trh počítač Steam Machine. Ide o hybrid počítača a hernej konzoly.

Je dôležité zmieniť, že nejde o historicky prvé zariadenie tohto typu vydávané spoločnosťou Valve. Už v novembri roku 2015 uviedla na trh takzvané Steam Machines, avšak išlo o veľký komerčný prepadák, ktorý za prvý rok svojej existencie nepredal ani milión kusov a čoskoro bol úplne zrušený.

Predstavenie prebehlo na konci minulého kalendárneho obdobia.

Dôvodov bolo hneď niekoľko. Hoci sprievodný operačný systém SteamOS si mnohí pochvaľovali, vtedy distribuované „prenosné počítače“ v podstate nemali jeden konkrétny model, ako to býva napríklad pri klasických konzolách.

Predávalo ich viacero renomovaných výrobcov (ASUS, Gigabyte alebo Alienware) s rozličnými konfiguráciami, čo u mnohých zákazníkov vyvolávalo zmätok a nepochopenie.

Valve tentoraz chyby nezopakovalo

Všetky síce fungovali na jednotnom operačnom systéme, každý však ponúkal kvôli internému hardvéru trochu iný zážitok z hrania. Existovali teda len minimálne nároky, ktoré bolo nutné splniť, aby na nich fungoval SteamOS. Celkové označenie preto bolo skôr zárukou softvéru než dobrého výkonu.

V článku sa ešte dočítate:

    • O dvoch aktuálnych verziách Steam Machine. 
    • Koľko budú stáť.
    • Čo recenzentov sklamalo najviac.
    • Aký precedens mohlo Valve ustanoviť.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 54% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Syndikovať obsah

Generuje redakčný systém Drupal | Vytvorili: CoolStranky.sk