Svet - hmonline.sk
Diplomatický súboj o kreslo v Bezpečnostnej rade OSN vrcholí. Slovensko je favorit a chýbajú mu posledné hlasy
Slovensko má na dosah historický úspech, aký sa prednedávnom nepodaril ani takej ekonomickej a diplomatickej veľmoci, akou je Nemecko. Veľmi dobre máme rozohraný súboj o kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 a 2029. V tejto chvíli sme jedinou kandidátskou krajinou za východoeurópsky región, čo nás spolu s narastajúcou podporou našej kandidatúry stavia do pozície jasného favorita.
V článku sa ešte dočítate:
• Prečo Nemecko prehralo boj o Bezpečnostnú radu OSN.
• Ako funguje zákulisné získavanie hlasov.
• Prečo sa rieši reforma svetovej organizácie.
Dostupné pre predplatiteľov
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.Zostáva vám 79% na dočítanie.
Za extrémnu rýchlosť až 1 300 eur. Pri priechodoch už nebude stačiť čakať na krok chodca
Na slovenských cestách sa pri mnohých situáciách ešte stále jazdí podľa zvyku. Vodič pribrzdí až tesne pred priechodom, kolobežka sa prepletie pomedzi ľudí rýchlejšie, než by mala, a opakovaný priestupok sa skončí ďalšou pokutou. Od septembra však pri časti takýchto situácií pribudnú prísnejšie pravidlá aj následky.
Novela zákona o cestnej premávke mení pravidlá pre vodičov, chodcov, používateľov malých elektrických vozidiel aj ľudí, ktorí sa dopravných priestupkov dopúšťajú opakovane. Prináša vyššie finančné postihy, nové povinnosti v mestách a postupné sprísnenie pravidiel pre autoškoly aj taxislužby.
Za rýchlosť až 1 300 eurNajviac pozornosti pútajú vyššie sankcie za rýchlosť.
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo chodec nezíska absolútnu prednosť.
- Čo sa zmení pre kolobežky a taxikárov.
- Ktoré zmeny začnú platiť až v roku 2027.
Dostupné pre predplatiteľov
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.Zostáva vám 73% na dočítanie.
Slováci sa boja o dôchodky, ukazuje prieskum. Väčšina neverí, že štát sa o nich dokáže postarať
Obavy z budúcnosti dôchodkov má na Slovensku čoraz viac ľudí. Zároveň klesá dôvera v to, že štát dokáže ľuďom v starobe zabezpečiť dostatočný príjem. Až 77 percent Slovákov sa obáva, že štátny dôchodok im nebude stačiť na udržanie životnej úrovne.
Približne dve tretiny opýtaných zároveň nepočítajú s tým, že sa o nich štát na staré kolená postará. Práve naopak, až 69 percent populácie sa dokonca bojí, že im vláda siahne na ich úspory v druhom pilieri. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Finax.
Aktuálna situácia„Pred dvoma rokmi vláda v rámci konsolidácie znížila príspevok sporiteľov z 5,5 percenta na štyri percentá, čím si na úkor budúcich dôchodkov občanov presunula do štátnej kasy približne 365 miliónov eur. Aj preto je dôležité, aby si ľudia budovali dôchodkové úspory po vlastnej línii, či už individuálnym investovaním alebo prostredníctvom riešenia, ktoré prináša EÚ - tzv. európskeho dôchodku. Ten je vďaka európskej legislatíve chránený pred lokálnymi zásahmi vlád,“ povedal Ján Tonka, odborník na osobné financie a dôchodky vo Finaxe.
Poznamenal, že podľa odhadov žije resp. pracuje v rámci krajín EÚ približne pol milióna Slovákov. V porovnaní s krajinami OECD má Slovensko druhý najvyšší podiel vysokoškolákov študujúcich v zahraničí, a to 19 percent.
Kto má najštedrejší dôchodok? Veľké porovnanie Slovenska, Česka, Rakúska a ďalších krajín
„Pre státisíce Slovákov žijúcich v zahraničí dôchodkové riešenie viazané výlučne na jednu krajinu prestáva dávať zmysel. Mladí ľudia študujú alebo pracujú v rôznych krajinách a počas života sa často presúvajú za lepšími príležitosťami.
Práve pre nich je výhodou, ak ich úspory ‚cestujú‘ spolu s nimi a v jednotnom európskom rámci nie sú odkázaní na lokálne dôchodkové systémy a ich politické zmeny,“ doplnil Tonka. Aktuálne si podľa dát Finaxu v rámci Európskeho dôchodku sporia tisíce Európanov, pričom hodnota ich majetku už prekonala 100 miliónov eur.
Európsky dôchodok v číslachRastie nielen celkový objem spravovaných prostriedkov, ale aj hodnota úspor jednotlivých sporiteľov. Priemerná suma na dôchodkovom účte v súčasnosti dosahuje 6193 eur. Najviac európsku dôchodkovú schému využívajú v Poľsku, kde si sporí už takmer desaťtisíc ľudí. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú výrazné aj vo výške pravidelných príspevkov.
Invalidný dôchodok aj vysoký príjem? Analytici navrhujú tvrdý zásah
Kým slovenský sporiteľ si odkladá do Európskeho dôchodku v priemere 150 eur mesačne, poľský sporiteľ investuje v prepočte priemerne až 250 eur mesačne. Poliaci tak využívajú výhody tejto schémy vo výrazne väčšej miere. Hlavným dôvodom je daňové zvýhodnenie, keďže v Poľsku je Európsky dôchodok úplne oslobodený od dane z príjmu.
Bez tejto výhody by sporitelia museli zo zisku platiť daň vo výške 19 percent. Aktuálne je možné si Európsky dôchodok otvoriť nielen v Poľsku a na Slovensku, ale aj v Českej republike, Chorvátsku a Írsku.
Britský premiér Starmer končí. Deň predtým ho Trump verejne odpísal
Britský premiér Keir Starmer oznámil, že rezignuje na funkciu premiéra. Zároveň odstupuje aj z pozície lídra Labouristickej strany.
Na čele kabinetu zostane, kým strana v najbližších týždňoch nevyberie jeho nástupcu. Starmer to povedal novinárom pred premiérskym úradom v londýnskej Downing Street.
Britský premiér Keir Starmer oznámil svoju rezignáciuNový šéf strany by mal byť známy do septembra, keď sa znovu zíde britský parlament. Británii sa tak otvára cesta k vymenovaniu siedmeho predsedu vlády za posledných desať rokov, pripomínajú agentúry.
Necelé dva roky po tom, ako Starmer v parlamentných voľbách dosiahol drvivé víťazstvo a sľúbil, že ukončí chaos v britskej politike, dnes okrem iného povedal, že je zrejmé, že si strana želá jeho odchod.
Burnham chce byť premiéromProces nominácií nástupcu sa začne 9. júla, povedal Starmer. Jasným favoritom je jeho rival a bývalý starosta Manchestru Andy Burnham, ktorý minulý týždeň zvíťazil v doplňovacích voľbách do parlamentu.
Ten dnes oznámil, že sa bude uchádzať o post lídra Labouristickej strany a tým aj predsedu britskej vlády, informovali tlačové agentúry. Exminister zdravotníctva Wes Streeting, ktorý predtým vyhlasoval, že sa prípadného súboja o post lídra labouristov zúčastní, teraz podľa agentúry Reuters uviedol, že podporí kandidatúru Burnhama ako Starmerovho nástupcu.
Starmerov rival sa stal poslancom. Kráľ severu túži po zmene a chce zosadenie premiéra
Líder britskej protiimigračnej strany Reform UK Nigel Farage vyzval po premiérovom oznámení na predčasné parlamentné voľby.
„Reform UK požaduje voľby a sme pripravení priniesť radikálnu zmenu,“ deklaroval Farage, ktorého strana vedie v prieskumoch verejnej mienky.
Kritika od TrumpaStarmer čelil v posledných dňoch tlaku na odstúpenie. Do debaty o jeho odchode sa zapojil aj americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu v nedeľu vyhlásil, že Starmer rezignuje a skritizoval ho za imigračnú a energetickú politiku.
„Keir Starmer odstúpi z funkcie premiéra Spojeného kráľovstva,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social. Podľa britských médií spolu lídri naposledy hovorili na samite G7 vo Francúzsku minulý týždeň, nemali však spoločné bilaterálne stretnutie.
„Zásadne zlyhal v dvoch veľmi dôležitých oblastiach – imigrácii a energetike,“ skritizoval šéf Bieleho domu labouristického lídra. Zároveň mu zaželal „všetko dobré“.
Starmer odstúpi z funkcie britského premiéra, tvrdí Trump. Rezignáciu by mohol oznámiť v pondelok
Starmer bol pritom jednu dobu spomínaný ako jeden z mála európskych lídrov, ktorý aj napriek odlišným ideologickým pozíciám dokáže s Trumpom dobre vychádzať, av určitých témach ho dokonca presvedčiť.
Vzťahy však začali hustnúť kvôli iránskej vojne, keď Trump odsúdil rozhodnutie Británie neposkytnúť britské vojenské základne na útoky na Irán. O Starmerovi vtedy vyhlásil, že to nie je žiadny „Winston Churchill“.
Trump má v poslednej dobe vyhrotené vzťahy s viacerými európskymi čelnými politikmi. O talianskej premiérke Giorgii Meloniovej napríklad vyhlásil, že na samite G7 žiadala o fotku s ním a že mu jej bolo ľúto. Premiérka to označila za lož.
Vo veku 24 rokov zomrela slovenská olympionička, lukostrelkyňa Hurban Baránková
Vo veku 24 rokov zomrela slovenská reprezentantka v lukostreľbe Denisa Hurban Baránková. V pondelok o tom informoval Slovenský lukostrelecký zväz na svojej oficiálnej facebookovej stránke.
Veľký úspech našej lukostreľkyne. Baránková získala zlatú medailu na Svetových hrách
„S bytostným pohnutím a hlbokým zármutkom sme prijali šokujúcu informáciu, že v noci z nedele na pondelok vo veku 24 rokov zomrela Denisa Hurban Baránková, stala sa obeťou tragických okolností. Manželovi Vladimírovi Hurbanovi ml., celej rodine, všetkým blízkym a priateľom dvojnásobnej olympioničky v mene Slovenského lukostreleckého zväzu a športovej komunity želáme v týchto nesmierne ťažkých chvíľach veľa síl pri vyrovnávaní sa s náhlou obrovskou stratou. S úctou spomíname. Nikdy nezabudneme,“ píše sa v príspevku zväzu.
Hurban Baránková tragicky zomrela po nehode, ktorá sa stala v nedeľu večer v bratislavskej Petržalke na parkovisku pred panelákom. Podľa informácií TV Markíza mala byť pre našu lukostrelkyňu zrážka s autom osudná.
Polícia bola na miesto zavolaná v nedeľu krátko po 22.00 hod. Po príchode na miesto policajti zistili, že 42-ročný vodič sa počas jazdy po parkovisku pred obytným domom z doposiaľ presne nezistených príčin dostatočne nevenoval vedeniu vozidla, v dôsledku čoho narazil do druhého zaparkovaného vozidla.
Následne prešiel na trávnatú plochu mimo parkoviska, kde došlo k zrážke s 11-ročným dievčaťom a ženou, a narazil do stromu, pričom sa vozidlo prevrátilo na strechu.
Hurban Baránková reprezentovala Slovensko na olympijských hrách v Tokiu 2020 aj v Paríži 2024.
Na ME v roku 2021 získala bronz v disciplíne olympijský luk, čo bol historicky prvý cenný kov Slovenska na kontinentálnom šampionáte.
Vlani si vybojovala zlatú medailu na Svetových hrách v čínskom Čcheng-tu v terénnej lukostreľbe.
Ukrajinci zasiahli továreň na súčiastky pre ruské rakety, dronmi útočili aj na Moskvu
Pri vzdušnom útoku na ruskú Voronežskú oblasť bol poškodený výrobný podnik a traja ľudia utrpeli zranenia, uviedol dnes na platforme Telegram gubernátor regiónu Alexander Gusev.
Ukrajinský generálny štáb oznámil zásah fabriky na výrobu elektroniky pre ruské rakety v tomto regióne. Informoval tiež o zásahu satelitného komunikačného strediska Dubna v Moskovskej oblasti.
Krym je bez paliva, okupačné úrady zastavili predaj pohonných hmôt po ukrajinských útokoch
"Pri objekte je pozorovaný rozsiahly dym. Straty nepriateľa sa spresňujú," napísalo na telegrame k útoku na stredisko Apríla velenie ukrajinskej armády, ktoré v rovnakej správe ohlásilo tiež ďalšie zásahy cieľov na ruskom i okupovanom území.
Ruská armáda ani regionálne úrady sa k tejto informácii nevyjadrili, uviedla ruská služba BBC.
Gubernátor Gusev informoval o poškodení výrobných zariadení bližšie nespresneného podniku počas vzdušného útoku vo Voronežskej oblasti.
The Voronezh semiconductor factory, which produces various components for Russia‘s war economy, is but a smoldering pile of broken metal and concrete.
The Ukrainian High Command confirms the operation and adds that air-launched cruise missiles have been used, possibly… pic.twitter.com/eEr0Ib6zrD
Súdiac podľa záberov zverejnených na monitorovacích telegramových kanáloch bol cieľom útoku Voronežský závod na výrobu polovodičových súčiastok, ktorý okrem iného vyrába elektroniku pre rakety Iskander alebo systémy protivzdušnej obrany Pancir-S1, píše BBC.
Ukrajinský generálny štáb neskôr uviedol, že ukrajinská armáda raketami zasiahla továreň na výrobu elektroniky pre ruské strely Iskander a Ch-101 vo Voroneži. "Tento podnik je kriticky dôležitým prvkom ruského vojensko-priemyselného komplexu," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl.
⚡️Plant Producing Electronics for Russian Iskander and Kh-101 Missiles Struck in Voronezhhttps://t.co/qrmVtilQzZ pic.twitter.com/LXoTILhB99
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) June 22, 2026Dmitrij Muljajev, gubernátor Tulskej oblasti ležiacej južne od Moskvy, dnes informoval, že ukrajinský dron zasiahol panelový dom v meste Ščokino. Obyvateľov objektu záchranári evakuovali a nikomu sa nič nestalo.
Drony smerovali aj na MoskvuNad ránom boli na poldruhej hodiny zatvorené štyri letiská v Moskve. Starosta ruskej metropoly Sergej Sobjanin od rána na svojom telegramovom účte informoval o zneškodňovaní ukrajinských dronov.
Dopoludnia oznámil zostrelenie 84 bezpilotných lietadiel smerujúcich na metropolu za posledný deň. Tieto útoky si podľa neho nevyžiadali škody ani zranených.
Padal ropný dážď. Snáď neprídeme o vlasy, opisujú Moskovčania zásah rafinérie
Minulý štvrtok ráno Ukrajina podnikla zrejme najrozsiahlejší dronový útok na Moskvu od začiatku vojny, ktorú Rusko rozpútalo na rozkaz prezidenta Vladimira Putina. Ukrajinské drony zasiahli napríklad rafinériu zásobujúcu ruskú metropolu pohonnými látkami. Ukrajinský útok tento podnik poškodil tiež v prvej polovici minulého týždňa.
Ukrajina v poslednom čase zintenzívnila útoky proti Rusku, ktoré svoje údery na ukrajinské vnútrozemie podniká prakticky každý deň.
Stavebný dohľad vstupuje do digitálnej éry: inšpektori dostanú drony aj telové kamery
Úrad hovorí o modernizácii stavebného dohľadu pomocou dronov a telových kamier. Aké budú celkové náklady na túto technologickú obnovu vrátane školení, servisu a archivácie údajov a z akých zdrojov bude financovaná?
Štátny stavebný dohľad prešiel po nadobudnutí účinnosti nového stavebného zákona pod náš úrad. Už od začiatku bolo jasné, že túto agendu treba personálne aj technicky posilniť. Zo Slovenskej stavebnej inšpekcie k nám prešlo len niekoľko zamestnancov, preto sme postupne prijímali nové kapacity tak, aby sme zabezpečili plynulý výkon tejto agendy.
Zároveň sme sa zamerali aj na modernizáciu vybavenia stavebných inšpektorov. V teréne totiž často pracujú v ťažko dostupných lokalitách a neraz čelia aj konfliktným situáciám či útokom pri výkone kontroly. Ešte minulý rok sme preto zabezpečili obstaranie dronov.
Aktuálne prebieha verejné obstarávanie telových kamier. Po skončení celého procesu budú známe aj celkové náklady. Našou prioritou je nielen vyššia efektivita dohľadu, ale aj bezpečnosť zamestnancov.
Počas prvého roka úrad uzavrel viac ako polovicu zo 6 500 podnetov. Ako hodnotíte tento výsledok v porovnaní s fungovaním bývalej Slovenskej stavebnej inšpekcie a aké sú dnes priemerné lehoty vybavenia podnetov?
V článku sa ešte dočítate:
- Kedy úrad začne mesačne merať výkon dohľadu.
- Ako budú záznamy chrániť osobné údaje.
- Kedy úrad začne mesačne merať výkon dohľadu.
Dostupné pre predplatiteľov
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.Zostáva vám 68% na dočítanie.
Z východu sa tlačia Rusi, zo západu nemeckí turisti. Ako severné Poľsko odskočilo zvyšku krajiny (reportáž)
Piesková pláž na severe Poľska na Vislianskej kose sa odlišuje od typických dovolenkových destinácií, ktoré poznáme z južnej Európy. Baltské more a hladký piesok síce lákajú k vyzutiu topánok a dlhým prechádzkam, avšak po pár kilometroch sa môžu nečakane skončiť. Dôvodom je jedna z najprísnejšie strážených štátnych hraníc v Európe.
Na konci pieskovej pláže na Vislianskej kose sa totiž končí Únia a začína Rusko. „Vážení turisti, toto je hranica Európskej únie a Ruskej federácie. Týmto vás informujeme, že štátnu hranicu je zakázané prekročiť. Prekročenie bude potrestané,“ oznamuje zožltnutá tabuľa, ktorá je zapichnutá v žltom piesku.
Koľko vás tento rok vyjde dovolenka na last minute? Ceny rastú aj dvojciferným tempom
Pred ňou je ešte pre istotu natiahnutý plot s červenou značkou Stop. Všetko za plotom už patrí do ruskej oblasti Kaliningrad, kde sa podľa odborníkov nachádza odhadom do 20-tisíc ruských vojakov a ďalšej armádnej techniky.
Aj napriek stálej ruskej hrozbe patrí sever Poľska k najsilnejším ekonomickým regiónom nášho severného suseda. HN prinášajú reportáž, ktorá vznikala netradične – na sedle bicykla naloženom taškami, a približuje, ako napreduje región severného Poľska a z čoho ťaží tamojšia ekonomika.
Cyklotrasa vedie až k ruským hraniciam
V článku sa ešte dočítate:
- Koľko peňazí generuje gdanský prístav.
- Ako sa mení význam poľských prístavov.
- Kde vznikne prvá jadrová elektráreň.
- Ako funguje kľúčový LNG terminál.
Dostupné pre predplatiteľov
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.Zostáva vám 76% na dočítanie.
Hormón šťastia? Omyl. Dopamín je oveľa temnejší a zložitejší hráč v našom mozgu
Zaručené návody na šťastný život často navádzajú na „hacknutie“ systému, ktorým na naše mozgy pôsobí dopamín, populárne označovaný ako hormón šťastia.
Táto látka však v ľudskom organizme plní oveľa širšiu škálu úloh a jednoduché recepty na to, ako ju dostať pod kontrolu, sa míňajú účinkom.
Dopamín patrí k najpopulárnejším neurochemikáliám. Píše sa o ňom na sociálnych sieťach, hovorí sa o ňom v podcastoch, vychádzajú o ňom knihy. Býva označovaný za hormón šťastia a pripisuje sa mu rola sivej eminencie stojacej v pozadí našich rozhodnutí a motivácií.
Vystupuje však aj ako strašiak: možno sa dočítať, že zákusky môžu byť rovnako návykové ako kokaín, pretože po ich konzumácii stúpajú hladiny dopamínu v mozgu – sladkosťami uvoľnený „hormón šťastia“ vyvolá pocit blaha, utlmí mozgové centrá dôležité pre racionálne uvažovanie a maškrtník sa kĺže do náručia závislosti.
Naozaj nám hrozí zhubný návyk na šišky a krémové rezy? A nielen to, argumentácia dopamínom zaznieva aj v politických sporoch. Napríklad v Spojených štátoch ju využívajú zástancovia tvrdej regulácie strelných zbraní.
Podľa nich sa pri výstrele uvoľňuje do mozgu dopamín, zbrane sú preto návykové, pričom automatické zbrane vytvárajú silnejšiu závislosť než zbrane iného typu. Máme teda na sviatočných návštevníkov strelníc nazerať podobne ako na alkoholikov či narkomanov?
Vedecky podložené pravidlá, ako premeniť peniaze na dlhodobé šťastie
Lenže vplyv dopamínu na ľudský organizmus ani zďaleka nie je taký čierno-biely. V mozgu pôsobí ako tzv. neurotransmiter, čo znamená, že v úlohe posla prenáša signály medzi neurónmi.
Sprostredkúva reakciu na podnety, ktoré vnímame ako odmenu – môže ísť o jedlo, sex, peniaze, ale aj o správnu odpoveď na otázku. To všetko v nás vyvoláva príjemné pocity vďaka zvýšenej produkcii dopamínu a jeho uvoľneniu do mozgu.
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo dopamín reaguje aj na nepríjemné zážitky.
- Ako tesná prehra pri rulete tlačí k ďalšej hre.
- Prečo abstinencia nemaže chuť na nikotín.
- Čo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.
USA nechali Blízky východ Iránu napospas. Dohoda povedie k novej vojne, nariekajú Izraelčania
„Riešia balistické rakety, obohatený urán alebo iránske bábky Hizballáh a Hamas? V tej dohode nič z toho nie je?“ rozčuľuje sa Nachman.
Vlani iránska raketa dopadla asi pol kilometra od Nachmanovho domu v Haife, rana bola taká silná, že sa otriasol aj kryt. „Načo bolo všetko to utrpenie?“ dodáva. A nie je sám, kto si to myslí.
Vance sa po izraelskej kritike Trumpovej dohody s Iránom skryto vyhrážal IzraeluTaké rozčarovanie snáď Izrael nepamätá. Napravo aj naľavo. Tie jemnejšie reakcie, ktoré som si k americko-iránskej dohode vypočula, boli, že Trump hodil Izrael cez palubu.
Stalo sa to, čoho sa mnohí na začiatku vojny s Iránom báli: Trump vojnou zvýši napätie a potom vycúva. Pre Izrael je to ešte horšie – s jadrovým programom sa nepohlo, podľa expertov tam zostali stovky kilogramov obohateného uránu a režim ajatolláhov je oveľa radikálnejší, bude sa teraz ponáhľať s výrobou jadrovej bomby.
Izrael a Hizballáh sa dohodli na prímerí od dnešného popoludnia, píše Reuters
„Irán dostáva všetko a nič nedáva,“ počujem nielen od Nachmana. Dokonca sa ozývajú hlasy, že táto dohoda povedie k novej vojne – Trump predhodil Blízky východ Iránu napospas.
Shay, ktorý je rezervistom a má v armáde vysokú hodnosť, na rozdiel od Nachmana prekvapený nie je. „Západ vôbec nechápe, čo je to radikálny islam,“ dodáva s tým, že dohoda mu uvoľňuje stavidlá.
Zatiaľ čo aj Shay hovorí o tom, že dohoda koniec vojny neznamená, spadne mi do mailu z Prahy správa, že keď sa teraz štáty dohodli, budeme mať v Izraeli konečne viac pokoja. Úplne dva odlišné pohľady.
Bibi to dobabral
V článku sa ešte dočítate:
- Prečo Izraelčania hovoria o zrade zo strany Trumpa,
- Ako Netanjahu podľa kritikov zlyhal pri Amerike,
- Prečo americké lietadlá blokujú izraelské letisko,
- Prečo sa Libanon môže dostať pod väčší vplyv Iránu.
Dostupné pre predplatiteľov
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.Zostáva vám 36% na dočítanie.
Alžírsko podalo sťažnosť na rozhodcov po zápase s Argentínou, sťažujú sa na Messiho zákrok
Alžírska futbalová federácia (FAF) podala sťažnosť Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) na výkon rozhodcov v úvodnom zápase J-skupiny na MS proti Argentíne (0:3). Alžírčania sa sťažovali primárne na zákrok Lionela Messiho v prvom polčase.
Messi, ktorý v stretnutí strelil hetrik, zasiahol svojou kopačkou alžírskeho obrancu Aissu Mandiho priamo do lýtka. Tridsaťosemročný osemnásobný víťaz Zlatej lopty však za tento zákrok v 30. minúte nevidel ani žltú kartu.
Messi vyrovnal rekord a rozplakal sa, na MS pritom ani nemal byť. Je zviera, hovorí o ňom spoluhráč
„Sťažnosť sa týka predovšetkým Messiho faulu, ktorý si podľa názoru všetkých zaslúžil červenú kartu. Došlo aj k dvom incidentom s lakťom, oba si zaslúžili vylúčenie,“ citovala zdroj z FAF agentúra AFP.
Alžírsko čakajú na šampionáte ešte dva duely. V tom druhom sa stretnú 23. júna o 5.00 SELČ s Jordánskom a pôsobenie v skupine uzavrú proti Rakúsku (28. júna o 4.00 SELČ). Ak by zverenci Vladimira Petkoviča postúpili do vyraďovacej fázy, bolo by to len druhýkrát v ich histórii.
Američania zdolali Austráliu a postúpili do vyraďovacej fázy
Futbalisti USA zvíťazili v druhom vystúpení v D-skupine na MS 2026 v Seattli nad Austráliou 2:0 a zabezpečili si postup do šestnásťfinále. So šiestimi bodmi sú na čele neúplnej tabuľky.
Spoluorganizátor šampionátu rozhodol o svojom triumfe už v prvom polčase, po vlastnom góle Austrálčana Camerona Burgessa v 11. minúte zvýšil tesne pred prestávkou Alex Freeman.
MS vo futbale: USA zvládli úvod šampionátu. Paraguaju nedali žiadnu šancu
Tím USA nastúpil bez Christiana Pulisica, ktorý utrpel na tréningu pred úvodným zápasom proti Paraguaju (4:1) zranenie lýtka. Motor ofenzívy odohral v dueli s juhoamerickým tímom prvý polčas a bol pri dvoch góloch, cez prestávku ho však tréner Mauricio Pochettino vystriedal. Proti Austrálii Pulisica nahradil Ricardo Pepi.
Američania zakončia účinkovanie v skupine v piatok 26. júna o 4.00 SELČ v Los Angeles duelom proti Turecku. Austrálčanov čaká v rovnakom čase v San Franciscu súboj proti Paraguaju.
MS vo futbale - D-skupina:
Seattle
USA - Austrália 2:0 (2:0)
Góly: 11. Burgess (vlastný), 45. Freeman. Rozhodovali: Zwayer - Kempter, Dietz (všetci Nem.), ŽK: Robinson, Balogun, Richards - Bos, Circati, 66.925 divákov.
USA: Freese – Freeman, Richards, Beam, Robinson (80. Scally) – Tillman, Adams - Dest (80. Trusty), McKennie (90.+5 Reyna), Pepi (74. Berhalter) - Balogun (90.+5 Wright)
Austrália: Beach – Italiano, Circati, Souttar, Burgess (46. Geria), Bos - Leckie (61. Volpato), O‘Neill, Okon-Engstler
(78. Irvine), Velupillay (46. Metcalfe) - Toure (46. Irankunda)
Už na konci prvej minúty sa po zaváhaní americkej obrany dostal k strele Toure, Freese bol však pozorný. Američania na štadióne Lumen Field postupne získali územnú prevahu a v 11. minúte sa ujali vedenia. Balogun podnikol dravý prienik po krídle a jeho prudkú prihrávku pred bránu si nešťastne zrazil do vlastnej siete Burgess.
V závere polčasu po americkej štandardke dopravil loptu do siete Freeman. Gól najskôr neplatil pre ofsajd, no po intervencii VAR napokon nemecký rozhodca Zweyer zmenil svoj verdikt a domáci išli do šatne s dvojgólovým náskokom.
Do druhého polčasu nastúpil austrálsky tím s tromi zmenami. Na ihrisko sa dostal aj Irankunda, strelec úvodného gólu pri víťazstve 2:0 nad Tureckom. Američania však mali v 51. minúte veľkú šancu zvýšiť na 3:0, Balogun sa rútil sám na Beacha, no otáľal s koncovkou a austrálska obrana jeho strelu zblokovala na roh.
Austrálčania sa nevedeli dostať do súvislejšieho tlaku, ich akcie Američania eliminovali už v zárodku. Strela striedajúceho Metcalfa mierila iba do stredu brány. Socceroos nič nevyťažili ani zo záverečného náporu.
tabuľka:
1. USA 2 2 0 0 6:1 6
2. Austrália 2 1 0 1 2:2 3
3. Turecko 1 0 0 1 0:2 0
4. Paraguaj 1 0 0 1 1:4 0
Agentúra Moody´s potvrdila Slovensku rating A3 so stabilným výhľadom
Medzinárodná agentúra Moody´s vo svojom najnovšom hodnotení potvrdila Slovensku rating na nezmenenej úrovni A3 so stabilným výhľadom. Informovalo o tom v piatok večer Ministerstvo financií (MF) SR.
Vzhľadom na napätú ekonomickú situáciu v Európskej únii (EÚ), obchodné vojny, globálnu neistotu, ropnú krízu a pokles výkonu ekonomík najväčších obchodných partnerov je podľa rezortu potvrdenie ratingu pre Slovensko priaznivá správa.
Oživenie v budúcom rokuHodnotenie je podľa agentúry podporené vysokými príjmami na obyvateľa a miernym dlhovým zaťažením. Analytici Moody´s očakávajú, že rast slovenskej ekonomiky by mal v roku 2027 zrýchliť na 1,7 percenta.
Tento odhad je takmer totožný s očakávaniami Európskej komisie (EK) aj Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a mal by byť vyšší ako priemer EÚ (1,2 percenta), Nemecka (1,1 percenta) aj Francúzska (0,8 percenta).
Oživenie v budúcom roku bude podľa agentúry podporené najmä súkromnou spotrebou a spustením výroby novej automobilky, ktorá podporí export.
Moody´s tiež zhodnotil, že makroekonomický a fiškálny vývoj Slovenska bol v roku 2025 v súlade s jej očakávaniami. Problémy však podľa agentúry prináša konflikt na Blízkom východe a Slovensko vzhľadom na svoju otvorenú ekonomiku dopláca aj na vývoj u svojich najväčších obchodných partnerov.
„Riziká vyplývajúce z úzkeho naviazania ekonomiky na nemecké výrobné štruktúry, zo silnej závislosti od automobilového sektora a z vysokého stupňa otvoreného trhu sú do istej miery vyvážené schopnosťou Slovenska prilákať nové zahraničné investície,“ konštatovala agentúra vo svojom hodnotení.
Deficit verejných financií„Súčasná situácia je mimoriadne náročná. Našu ekonomiku ťahá dole negatívny vývoj v Európe a napríklad aj chyby EÚ v oblasti prehnaných klimatických cieľov. Ide o externé faktory, na ktoré vláda nemá dosah,“ zdôraznil v reakcii minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Tento vývoj podľa neho potvrdzujú všetky relevantné ekonomické inštitúcie a pociťujú ho všetky európske krajiny.
Pripomenul, že podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by Slovensko bez negatívnych externých vplyvov už v roku 2025 malo deficit verejných financií na úrovni 3,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
„Rok 2026 by teda skončil na úrovni približne troch percent HDP. To je jasné potvrdenie, že vládpercentaa urobila efektívne opatrenia na ozdravenie verejných financií, ktoré však výrazne zabrzdil negatívny vývoj v EÚ,“ doplnil Kamenický.
Moody´s bola posledná z troch najväčších ratingových agentúr, ktoré v poslednom čase zverejnili aktuálne hodnotenie Slovenska.
Fitch začiatkom mája potvrdila Slovensku rating na nezmenenej úrovni A- so stabilným výhľadom. Standard and Poor´s (S&P) v apríli znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň z A+ s negatívnym výhľadom na A so stabilným výhľadom. Moody´s drží rating Slovenska nezmenený od konca roka 2024, kedy hodnotenie znížila tiež o jeden stupeň.
Libanonský prezident telefonoval s Rubiom, zdôraznil potrebu komplexného prímeria
Na to, aby rokovania s Izraelom pokročili, je potrebné zabezpečiť komplexné prímerie, vyhlásil libanonský prezident Džúzíf Awn v piatkovom telefonáte s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom. Informujú o tom agentúra AFP a portál The Times of Israel.
Libanonská prezidentská kancelária uviedla, že Awn Rubiovi v telefonickom rozhovore poďakoval za podporu Spojených štátov.
Izrael a Hizballáh sa dohodli na prímerí od dnešného popoludnia, píše Reuters
Zdôraznil zároveň „potrebu zastaviť izraelské útoky na libanonské územie prostredníctvom dosiahnutia komplexného prímeria, ktoré Libanon považuje za základný predpoklad pre pokrok v libanonsko-americko-izraelských rokovaniach, ktoré sa majú konať budúci týždeň vo Washingtone“.
Telefonát medzi lídrami potvrdila aj americká diplomacia. Hovorca Tommy Pigott v oficiálnom vyhlásení zverejnenom na webe rezortu oznámil, že Rubio „ocenil odvahu prezidenta Awna pri úsilí o využitie historickej príležitosti na dosiahnutie libanonskej suverenity a obnovy“.
„Minister opätovne potvrdil plnú podporu Spojených štátov pre snahy libanonskej vlády o vytvorenie plne suverénneho libanonského štátu, ktorý žije v mieri so všetkými svojimi susedmi,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Bilaterálne rokovania podľa Rubia predstavujú „jedinú uskutočniteľnú cestu k obnove, hospodárskemu oživeniu a ukončeniu opakujúcich sa cyklov násilia“. Zopakoval tiež nutnosť odzbrojenia libanonského militantného hnutia Hizballáh.
Pigott vo vyjadrení zároveň potvrdil, že ďalšie kolo spomínaných rokovaní sa uskutoční 23. až 25. júna vo Washingtone.
Macron ostro kritizoval zriadenie návratových centier pre nelegálnych migrantov
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok ostro kritizoval myšlienku zriadenia takzvaných návratových centier pre nelegálnych migrantov mimo hraníc Európskej únie (EÚ) a uviedol, že Paríž bude oponovať snahám o ich financovanie zo zdrojov bloku. Upozornila na to agentúra AFP.
Spomínané návratové centrá mimo hraníc EÚ sú jedným z hlavných opatrení v rámci sprísnenia migračných pravidiel, ktoré tento týždeň schválil Európsky parlament.
„Francúzsko túto politiku nepodporuje,“ vyhlásil Macron pre novinárov po samite EÚ v Bruseli. Poukázal na to, že nové pravidlá umožňujú posielať ľudí do krajín, s ktorými nemajú žiadne väzby – a ktoré by za to mohli dostať finančnú odmenu.
Devätnásť štátov EÚ žiada vznik centier pre nelegálnych migrantov mimo Únie, Slovensko je medzi nimi
„Nie som si istý, či je to Európa, akú chceme. Nie som si istý, či sú to základné princípy, na ktorých bola naša Európa vybudovaná. A v tejto súvislosti ani neverím, že je to účinné. Dôkazom je, že doteraz som nevidel nikoho, komu by to fungovalo,“ skonštatoval prezident.
Francúzsko súhlasí s prísnejšími pravidlami s cieľom podporiť návraty osôb bez práva na pobyt do ich krajín pôvodu, ale nebude budovať návratové centrá, dodal.
„Nemyslím si, že je to ani účinné, ani v súlade s našimi zásadami,“ uviedol Macron. Francúzsko je podľa jeho slov proti tomu, aby sa na financovanie týchto plánov použili prostriedky EÚ.
Podporovatelia nových opatrení tvrdia, že návratové centrá – ktoré by slúžili buď ako konečná destinácia, alebo ako tranzitné centrá pre vyhostené osoby – by mohli uľahčiť repatriácie a pôsobiť ako odstrašujúci prostriedok pre potenciálnych nelegálnych migrantov.
Ľudskoprávne organizácie ich však kritizujú ako „právne čierne diery“, v ktorých by migranti mohli uviaznuť v neistote bez dostatočného dohľadu.
Severne od Londýna sa zrazili vlaky. Zomrel jeden človek, ďalší sú zranení
Dva vlaky sa dnes zrazili asi 90 kilometrov severne od Londýna, informujú agentúry a britské médiá. Nehoda si vyžiadala jedného mŕtveho a zatiaľ bližšie neurčený počet zranených, uviedol spravodajský server BBC s odvolaním sa na vyhlásenie polície.
K zrážke došlo v podvečernej špičke na trati spájajúcej londýnsku stanicu St Pancras s oblasťou stredného Anglicka.
"Policajti naďalej zasahujú pri zrážke dvoch vlakov na trati v Bedforde. "Vieme, že niekoľko ľudí bolo zranených a jedna osoba bohužiaľ zomrela," stojí ďalej vo vyhlásení. Nehoda sa stala o 17:15 miestneho času (18:15 SELČ).
Severne od Londýna sa zrazili dva vlakyZ videí a fotografií na sociálnych sieťach je zrejmé, že jeden vlak zrejme narazil zozadu do druhého, pričom obe súpravy zostali stáť na koľajniciach.
Na mieste zasahovali záchranári vrátane leteckej záchrannej služby. Denník The Times napísal, že personál nemocnice v Bedforde bol upozornený, aby sa pripravil na príjem až 50 zranených. Odborový zväz pracovníkov v doprave (RMT) vo svojej správe hovorí aj o "ťažko zranených". Podrobnosti však nie sú zatiaľ k dispozícii.
Britská ministerka dopravy Heidi Alexanderová v príspevku na sieti X uviedla, že je správami o zrážke vlakov hlboko znepokojená.
Železničný dopravca East Midlands Railway oznámil, že po zvyšok dňa nebude schopný zabezpečovať spoje do Londýna ani z neho.
Nemecko plánuje postupné zvyšovanie daní z tabaku
Cigarety by v Nemecku mohli výrazne zdražieť, keďže nemecké ministerstvo financií plánuje postupné zvyšovanie daní z tabaku.
Podľa návrhu zákona by sa priemerná cena krabičky 20 cigariet mohla do roku 2030 zvýšiť zo zhruba 8,80 eura na približne 11,40 eura.
Daňová zložka maloobchodnej ceny má stúpnuť z približne 4,40 eura na 5,75 eura na krabičku. Plánované zvýšenie by sa vzťahovalo aj na iné tabakové výrobky. Informuje o tom agentúra DPA.
Hovorca nemeckého ministerstva financií uviedol, že návrh „slúži aj na ochranu verejného zdravia a je v súlade s cieľom znížiť mieru fajčenia medzi mladými ľuďmi a dospelými“.
Rezort očakáva, že zvýšenie daní z tabaku prinesie do nemeckého štátneho rozpočtu dodatočné miliardy eur. V budúcom roku by dodatočné daňové príjmy mali byť v sume zhruba 756 miliónov eur. V roku 2028 by sa mali zvýšiť na úroveň 1,6 miliardy eur, v roku 2029 na 2,5 miliardy eur a v roku 2030 na sumu 3,6 miliardy eur.
Nawrocki odoberie Zelenskému najvyššie poľské vyznamenanie. Úžitok bude mať len Rusko, reaguje Kyjev
Poľský prezident Karol Nawrocki sa rozhodol odobrať svojmu ukrajinskému náprotivku Volodymyru Zelenskému Rád bielej orlice, čo je najvyššie poľské vyznamenanie. Informovala o tom dnes agentúra PAP a ďalšie poľské médiá.
Zelenskyj vyvolal v Poľsku pobúrenie, pretože nedávno podpísal dekrét, ktorým pridelil jednotke ukrajinských špeciálnych síl za jej úspechy v terajšej vojne proti Rusku prídomok Hrdinovia Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA).
Decyzja Prezydenta RP Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. pic.twitter.com/8gr1iRhM3y
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) June 19, 2026 Kyjev hovorí o strategickej chybeUkrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha na sieti Facebook napísal, že rozhodnutie Nawrockého je strategickou chybou a neúctivosťou, z ktorej bude mať úžitok len Moskva. "Ľutujeme, že vo Varšave prevládli emócie," uviedol s tým, že poľský krok je nezdvorilý nielen voči Zelenskému, ale celému ukrajinskému štátu.
Sybiha dodal, že v tejto situácii nevidí možnosť, že by si mohol ponechať vysoké poľské vyznamenanie, Rád za zásluhy Poľskej republiky, ktorý dostal v roku 2022. "V skorej dobe ho Poľsku vrátim," uviedol. Poľských predstaviteľov, ktorých označil za priateľov, vyzval na návrat k rovnocennému dialógu.
Nawrocki: na našej podpore sa nič nemení"Nemôžeme zabúdať na našu históriu, nemôžeme sa vzdať našej pamäti a nemôžeme sa zriecť dôstojnosti našich obetí," vyhlásil vo videu na sieti X Nawrocki.
Uviedol, že jeho rozhodnutie nie je namierené proti ukrajinskému ľudu a že nijako nemení strategické smerovanie poľskej bezpečnostnej politiky. Zdôraznil, že sa tiež nič nemení na poľskej podpore Ukrajiny v jej obrane pred ruskou inváziou.
Poľskí predstavitelia márne žiadali Kyjev, aby toto rozhodnutie zmenil, keďže ukrajinskí nacionalistickí povstalci sa podieľali na masakroch Poliakov počas druhej svetovej vojny. Poľský premiér Donald Tusk pred týždňom vyzval Nawrockého a Zelenského, aby spolu vec prerokovali.
Poľský národno-konzervatívny prezident Nawrocki v reakcii na pomenovanie ukrajinskej jednotky po UPA povedal, že Ukrajina nie je mentálne pripravená na to, aby sa stala členom európskej rodiny. Už minulý týždeň zvolal schôdzu rady, aby zvážila odobratie poriadku Zelenskému.
Vzťahy ovplyvňujú tiene z minulostiUkrajinský prezident vyznamenanie v roku 2023 dostal od vtedajšej hlavy poľského štátu Andrzeja Dudu. Poľské médiá pred týždňom uvádzali, že odobratie najvyššieho poľského poriadku by vyžadovalo súhlas premiéra Tuska. To dnes zopakoval portál Onet, podľa ktorého premiér musí prezidentovo rozhodnutie kontrasignovať.
Poľsko patrí od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 k najväčším podporovateľom Kyjeva. Vzájomné vzťahy však zaťažujú niektoré historické udalosti, najmä takzvaný volyňský masaker z rokov 1943 až 1944, keď ukrajinskí nacionalisti podľa odhadov historikov povraždili 50-tisíc až 100-tisíc Poliakov vrátane žien a detí.
Obeťami sa na Volyni na západe Ukrajiny v menšej miere stali aj miestni Rusi, Židia, Arméni a Česi. Ukrajinskí historici naopak pripomínajú masakry civilistov pri odvetných akciách poľskej Zemskej armády proti ukrajinským dedinám, pri ktorých podľa odhadov zahynulo až 20-tisíc Ukrajincov.
Zelenskyj pohrozil Bielorusku zásahom. Lukašenkovi dal týždeň na odstránenie ruských zariadení
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval hlavu Bieloruska Alexandra Lukašenka, aby odstránil zariadenia, ktoré v jeho krajine využíva ruská armáda na útoky na Ukrajinu.
Zelenskyj podľa agentúry Reuters dodal, že Lukašenkovi by na to mal stačiť týždeň, ak tak neurobí, postará sa o to Ukrajina.
Večer na sieti X Zelenskyj k výzve doplnil, aby Bielorusko prestalo zásobovať ruskú armádu, keď výslovne spomenul bieloruský priemysel na spracovanie ropy.
"Aký zmysel dáva to, že hovorí, že nechce do vojny? Nech odstráni zariadenia, nech ich vypne. Myslím, že týždeň je na to dostatočný čas," povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii. "Ak tak neurobí, urobíme to my," doplnil.
Lukašenko sa ospravedlnil Zelenskému. Ukrajinci nás majú ako na dlani, uznal slabosť
Zelenskyj spomenul, že v dvoch bieloruských regiónoch susediacich s Ukrajinou sú komunikačné stanice, ktoré Rusko využíva pri útokoch na ukrajinských civilistov. Agentúra Reuters poznamenala, že toto tvrdenie nedokázala nezávisle overiť.
Bielorusko, ktoré je blízkym spojencom Moskvy, však na začiatku invázie vo februári 2022 umožnilo ruským silám využiť svoje územie na útok na Ukrajinu.
Zelenskyj doplnil, že jeho výzva k Bielorusku sa týka aj sektora rafinácie ropy. "Robíme všetko, aby Rusi nemohli predávať ropu a dodávať diesel a palivo svojej armáde. Dnes je Bielorusko jedným z hlavných dodávateľov ruskej armády," uviedol ukrajinský prezident. "Dá sa to zastaviť? Som si istý, že je to v jeho moci. A on je ten, kto to riadi," dodal k Lukašenkovi.
Regarding Belarus.
When the full-scale war began, we were hit by missiles that killed children and adults. And Alexander Lukashenko knows this. A large number of missiles were launched from Belarus. Back then, he called, apologized, and said it was out of his control. I don’t… pic.twitter.com/OuhCLwbEaf
Ukrajinský prezident tiež uviedol, že keď Rusi na začiatku invázie odpaľovali z Bieloruska na Ukrajinu rakety, Lukašenko mu volal a ospravedlnil sa, že to nemohol ovplyvniť. "Neverím tomu, ale toto povedal. Teraz ho Rusko bude ďalej tlačiť do tejto vojny. Teraz už vie, že Ukrajina zodpovedá," dodal Zelenskyj.
Lukašenko v poslednom čase opakovane tvrdil, že Bielorusko sa musí pripravovať na vojnu. Na konci mája ale uviedol, že sa nenechá zatiahnuť do vojny proti Ukrajine a že je ochotný sa stretnúť so Zelenským.
Lukašenko to povedal po tom, ako Zelenskyj varoval pred hrozbou, kedy by Rusko podniklo novú ofenzívu proti Ukrajine z bieloruského územia, a tiež poukazoval na snahu Moskvy zapojiť Bielorusko do vojny, ktorú Rusko piatym rokom vedie proti Ukrajine.
Nórsko zavedie takmer úplný zákaz umelej inteligencie na základných školách
Nórsko zavádza takmer úplný zákaz používania generatívnych nástrojov umelej inteligencie (AI) pre žiakov základných škôl a obmedzuje ich používanie aj vo vzdelávaní starších študentov. V piatok to oznámil nórsky premiér Jonas Gahr Störe, informuje agentúra Reuters.
Používanie AI zvyšuje riziko, že malé deti vynechajú dôležité kroky vo svojom vzdelávaní, vyhlásil Störe na piatkovej tlačovej konferencii. Cieľom opatrenia je podľa jeho slov predísť negatívnemu vplyvu AI na učenie.
„V škole je najdôležitejšie, aby sa naše deti naučili čítať, písať a počítať,“ zdôraznil premiér. Potvrdil, že nové pravidlá budú zavedené od nového školského roka, ktorý začína koncom augusta.
Žiaci od prvého do siedmeho ročníka vo veku šesť až 13 rokov by spravidla nemali používať AI, zatiaľ čo žiaci nižších stredných škôl vo veku od 14 do 16 rokov môžu tieto nástroje opatrne používať pod dohľadom učiteľov, uviedla vláda.
Na vyšších stredných školách by sa študenti vo veku od 17 do 19 rokov mali naučiť AI správne používať, aby boli pripravení na ďalšie vzdelávanie a prácu, dodala vláda.
V súvisiacom vyhlásení v piatok zároveň avizovala, že navrhne legislatívu na financovanie väčšieho využívania kníh v triedach. Závislosť od kníh a ručného písania sa v Nórsku postupne znižovala, keďže krajina do tried začala zavádzať počítače v 90. rokoch minulého storočia a tablety od roku 2010, pripomína Reuters.
Agentúra tiež uvádza, že vzhľadom na všeobecný pokles výsledkov vzdelávacích testov nórska vláda už v roku 2024 zakázala používanie smartfónov v školách a vrátila učiteľom väčšie právomoci pri presadzovaní disciplíny v triedach. V apríli oznámila plány na zákaz používania sociálnych sietí pre deti mladšie ako 16 rokov.
