Preskočit navigáciu.
Domov

Hľadať

Svet - hmonline.sk

Syndikovať obsah
Aktualizácie: pred 1 rok 48 týždne

Irán súhlasil s návratom inšpektorov jadrovej agentúry, oznámil Vance

22 Jún, 2026 - 20:14

Teherán súhlasil s návratom inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) do Iránu. Na tlačovej konferencii to dnes uviedol americký viceprezident J. D. Vance po tom, čo v noci na dnes skončilo vo švajčiarskom Bürgenstocku prvé kolo americko-iránskych rozhovorov na vysokej úrovni.

Rokovania o pôsobení inšpektorov sa začnú už tento týždeň, dodal Vance s tým, že pôjde o prvý krok k trvalému ukončeniu iránskeho programu vývoja jadrových zbraní. Teherán opakovane popiera, že by o atómovú zbraň usiloval.

Výsledky rozhovorov viceprezident označil za dobrý základ pre "úspešnú konečnú dohodu". Prvé kolo sa konalo na základe memoranda o porozumení podpísaného Washingtonom a Teheránom minulý týždeň. Konečná dohoda je podľa neho ako dom. Ten ešte nebol postavený, ale vyjednávači preneho úspešne položili pevné základy, dodal Vance.

Prvé rokovanie medzi Iránom a USA vo Švajčiarsku sa skončilo, Teherán hovorí o pokroku

Ohľadom vojny v Libanone medzi Izraelom a proiránskym hnutím Hizballáh, ktorej ukončenie Teherán kladie ako podmienku pre dohodu s USA, Vance uviedol, že je už vidieť určitý pokrok. Uplynulých 24 hodín podľa neho bolo najpokojnejších za posledný čas.

Spojené štáty podporujú právo Izraela na obranu pred útokmi Hizballáhu a zároveň podporujú suverenitu Libanonu, odpovedal Vance na otázku novinárov týkajúcu sa prípadného stiahnutia izraelskej armády z južného Libanonu, kde armáda vytvorila nárazníkovú zónu.

Vance naznačil, že USA by mohli súhlasiť s uvoľnením iránskych aktív zmrazených v zahraničí, ako žiada Teherán. Tieto prostriedky by však podľa neho mali byť použité výlučne v prospech iránskeho ľudu, a nie na podporu ozbrojených skupín, ktoré Irán v regióne podporuje.

Ceny ropy po prvom rokovaní USA s Iránom klesli, Brent skĺzol pod hranicu 79 dolárov za barel

Americký vyjednávač Jared Kushner a katarskí predstavitelia podľa viceprezidenta navrhli, aby za uvoľnené prostriedky Irán nakupoval americkú pšenicu, kukuricu a sóju. Vance uviedol, že to umožní nasýtiť obyvateľov Iránu a zároveň podporiť amerických poľnohospodárov.

Hormuzský prieliv, ktorý je dôležitou námornou trasou pre vývoz ropy a plynu vyťažených v krajinách Perzského zálivu, je podľa viceprezidenta otvorený. Opätovné otvorenie tejto strategickej úžiny bolo jednou z hlavných požiadaviek Washingtonu, pretože iránska blokáda vyvolala vysoký nárast cien týchto komodít na svetových trhoch.

Rokovania v Bürgenstocku sprostredkúvajú Pakistan a Katar. Americkú delegáciu viedol Vance, iránsku predseda parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf.

Kategórie: Správy vo svete

Kybernetických útokov na Slovensku pribúda. Počet závažných incidentov vlani výrazne vzrástol

22 Jún, 2026 - 20:14

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti evidovalo v roku 2025 nahlásených 1650 kybernetických incidentov. V roku 2024 to pritom bolo len 1178. Pomerne výraznejšie stúpol medziročne počet závažných kybernetických bezpečnostných incidentov. Minulý rok ich bolo 75, v porovnaní s 23 z roku 2024.

Časť nárastu sa podľa Národného bezpečnostného úradu dá pripísať zmenám legislatívy. Vyplýva to zo Správy o kybernetickej bezpečnosti v SR v roku 2025, ktorú na svojom webe zverejnil bezpečnostný úrad.

„V roku 2025 výrazne dominovali útoky sociálneho inžinierstva s cieľom získať prístup k údajom či informačným systémom. Útočníci využívali presvedčivé techniky a s pomocou AI sa pokúšali zneužívať dôveru, nepozornosť a nedostatočné bezpečnostné povedomie používateľov,“ poukázal v správe úrad.

Slovensko čelí novým hrozbám. Expert pre HN hovorí o budíčku: Povinnosti sa dotknú tisícov subjektov

Ako dlhodobo najefektívnejší prístup k obrane proti sociálnemu inžinierstvu je podľa úradu považovaná prevencia a proaktívne zvyšovanie bezpečnostného povedomia používateľov. Prípadov sociálneho inžinierstva bolo minulý rok hlásených 1067.

Druhým najčastejším typom útoku bolo Podozrenie na úspešný prienik do systému vrátane APT (Advanced Persistent Threat označuje dlhodobé vážne hrozby, pozn. red.)

Incidentov bolo 126. Centrum kybernetickej bezpečnosti okrem toho prijalo hlásenia aj o nedostupnosti služby, existencii zraniteľností, škodlivom víruse, vyhrážaní sa, pokusoch o prienik do systému a ďalších hrozbách. Najviac incidentov z pohľadu mesiacov roku zaznamenalo Slovensko v októbri - 173.

Naopak najmenej, 102, ich bolo v decembri. V každom mesiaci okrem spomenutého decembra, to bolo viac ako v rovnakom mesiaci roku 2024.

Kategórie: Správy vo svete

Rozsiahla policajná akcia. Kriminalisti zadržal desať ľudí, ďalších deväť obvinili

22 Jún, 2026 - 20:14

Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) počas víkendu uskutočnil rozsiahlu policajnú akciu Urus, zameranú proti zločineckej skupine podozrivej z rozsiahlej drogovej trestnej činnosti s medzinárodným presahom. V rámci akcie zadržal desať osôb a obvinil deväť. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Do policajnej akcie bolo nasadených viac ako 170 policajtov z útvarov Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru, pohotovostných policajných útvarov krajských riaditeľstiev a ďalších špecializovaných zložiek Policajného zboru.

„Realizácia prebiehala súčasne na viacerých miestach Slovenskej republiky. Policajti počas nej vykonali šesť domových prehliadok a jednu prehliadku iných priestorov. Zároveň bolo zadržaných desať osôb, z toho deväť občanov Slovenskej republiky a jeden občan Spojeného kráľovstva,“ priblížili policajti.

Na základe doposiaľ zabezpečených dôkazov bolo obvinených deväť občanov SR zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zároveň z obzvlášť závažného zločinu neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami.

Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania mala zločinecká skupina pôsobiť najmenej od prvej polovice roka 2025.

„Jej členovia vytvorili sofistikovaný spôsob fungovania s presne rozdelenými úlohami, využívali konšpiračné spôsoby komunikácie, zabezpečené logistické zázemie a rozsiahlu medzinárodnú sieť kontaktov. Ich činnosť zasahovala územie Slovenskej republiky, Belgicka, Holandska, Spojeného kráľovstva, Spojených arabských emirátov, ako aj ďalších štátov Európy,“ spresnila polícia.

Výsledky vyšetrovania preukazujú rozsiahle obchodovanie s kokaínom, ketamínom, MDMA, hašišom a tabletami extázy, pričom celkový objem prepravovaných a distribuovaných omamných a psychotropných látok podľa doterajších zistení presiahol niekoľko ton.

Väčšina zásielok smerovala na územie Spojeného kráľovstva, kde boli drogy distribuované prostredníctvom prepracovaného logistického systému. Významná časť drog, predovšetkým kokaínu, bola dovážaná aj na územie Slovenskej republiky, odkiaľ smerovala k ďalším odberateľom. Zároveň bolo zdokumentovaných viacero medzinárodných transportov omamných a psychotropných látok, za ktoré členovia zločineckej skupiny získavali finančný prospech v státisícoch eur.

Rozsah a kvalita zabezpečených dôkazov viedli k tomu, že niektoré osoby sa rozhodli bezprostredne po realizácii spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

„Poskytnuté informácie už prinášajú nové poznatky, ktoré významne prispievajú k rozkrývaniu ďalších oblastí trestnej činnosti zločineckej skupiny a identifikácii ďalších osôb podieľajúcich sa na jej činnosti,“ uviedli policajti.

Počas policajnej akcie boli zaistené aj veci nasvedčujúce možnému páchaniu ďalšej závažnej trestnej činnosti, najmä násilného charakteru, ktorej preverovanie je v súčasnosti predmetom ďalšieho vyšetrovania.

„Nie všetky osoby podozrivé z účasti na činnosti zločineckej skupiny sa podarilo zadržať. Po ďalších členoch skupiny polícia intenzívne pátra a vykonáva ďalšie opatrenia smerujúce k ich vypátraniu a zadržaniu,“ ozrejmila polícia.

Význam prípadu presiahol hranice Slovenskej republiky. Európsky policajný úrad Europol so sídlom v Haagu prejavil podľa polície o realizáciu policajnej akcie Urus mimoriadny záujem a požiadal o možnosť byť prítomný pri vykonávaní realizačných úkonov.

„Vyšetrovanie prípadu naďalej intenzívne pokračuje. O jeho ďalšom vývoji a nových skutočnostiach budeme verejnosť priebežne informovať,“ dodali policajti.

 

Kategórie: Správy vo svete

Krym je bez paliva, okupačné úrady zastavili predaj pohonných hmôt po ukrajinských útokoch

22 Jún, 2026 - 20:14

Ruské okupačné úrady v Sevastopole na dnes a utorok zaviedli zákaz predaja pohonných hmôt. Rovnaké opatrenie platí aj na zvyšku Krymského polostrova, na ktorom je Sevastopol samostatným administratívnym územím.

Šéf okupačnej správy Sevastopolu Michail Razvožajev v nedeľu večer oznámil, že pohonné hmoty sa nebudú predávať z úsporných dôvodov. Prečo je nutné nimi šetriť, nevysvetlil.

Ukrajinská armáda v posledných týždňoch zintenzívnila útoky proti ruskej ropnej infraštruktúre a tiež proti zásobovacím trasám, po ktorých na Krym prúdia palivá. Kvôli tomu úrady na polostrove, ktorý Rusko Ukrajine v rozpore s medzinárodným právom zabralo na jar 2014, najskôr zaviedli predaj pohonných látok na prídel.

Pohonné hmoty už iba pre vládne orgány. Správa Ruskom okupovaného Krymu zakázala predaj palív

V Sevastopole je podľa Razvožajeva palivo novo dostupné len pre vozidlá služieb zabezpečujúcich chod mesta a kritickej infraštruktúry. Obmedzená je prevádzka verejnej dopravy aj otváracia doba obchodov a lode zabezpečujú len osobnú dopravu.

V noci nebude fungovať verejné osvetlenie a kvôli preťaženiu elektrickej siete mimo Sevastopol Razvožajev varoval pred výpadkami dodávok elektriny. Od dnes do odvolania zrušil všetky hromadné verejné akcie.

Ukrajinská armáda v noci na nedeľu zaútočila na ropný sklad v Kerči na anektovanom Kryme, prístav Kaukaz ležiaci na kose Čuška na druhej strane Kerčského prielivu aj na trajekt v tejto úžine. Podľa ruských úradov prišli o život štyria ľudia a ďalších viac ako 20 utrpelo zranenia.

Kategórie: Správy vo svete

Nález munície paralyzoval centrum Brna, evakuovať sa museli stovky ľudí

22 Jún, 2026 - 20:14

Česká polícia evakuovala okolie hlavnej železničnej stanice v Brne. Počas prác na neďalekej stavbe totiž našli predmet pripomínajúci nevybuchnutú muníciu.

Cestujúci aj vodiči v okolí musia počítať s obmedzeniami. Informuje o tom portály Noviny.cz a iDnes.cz

Nález munice z druhé světové války omezil život v centru Brna. Na staveništi u vlakového nádraží objevili dělníci předmět připomínající leteckou pumu. Policisté uzavřeli okolí nálezu, na místo míří pyrotechnik. #policiejmk

— Policie ČR (@PolicieCZ) June 22, 2026

„Nález munície z druhej svetovej vojny obmedzil život v centre Brna. Na stavenisku pri vlakovej stanici objavili predmet pripomínajúci leteckú bombu. Policajti uzavreli okolie nálezu a na miesto už mieri pyrotechnik,“ informovala polícia na sieti X.

Evakuovaný musí byť perimeter v rozsahu 300 metrov od miesta nálezu. Týka sa to stoviek ľudí, najmä z okolitých bytov a obchodov.

Kategórie: Správy vo svete

Covfefe 2.0. Trump na Deň otcov zverejnil fotku cudzej ženy, nikto nevie prečo

22 Jún, 2026 - 20:14

Šéf Bieleho domu Donald Trump Američanom znova zamotal hlavu. A to keď v sobotu večer bez podrobnejšieho vysvetlenia zverejnil archívnu fotografiu neznámej blondínky a do popisu napísal, že je „úžasná dcéra“. Znalcom sa ju už podarilo identifikovať. Dôvod, prečo na ňu padlo Trumpovo oko a prečo o nej hovorí ako o dcére, však nenašli.

Trumpova výbušná hrozba by mohla zmariť mierové rokovania medzi USA a Iránom

„Úžasná dcéra. Moja česť!!! Prezident DJT,“ napísal Trump k fotografii, ktorú zverejnil v podvečer nedeľného Dňa otcov. Teórie, prečo to urobil, sa rôznia. Rovnako ako informácie o identite tejto ženy.

Napríklad denník The Times odhaduje, že snímka vznikla v deväťdesiatych rokoch, v ére prezidenta Billa Clintona. Tajomná blondínka sedí na gauči vedľa vankúšov potlačených pečaťou štátu Arkansas, ktorého guvernérom Clinton bol.

A zatiaľ čo niektorí na sociálnych sieťach tipovali, že onou ženou je Aissa Wayneová, dcéra slávneho herca Johna Waynea, a že jej tak Trump vzdáva hold, iní ženu identifikovali ako bývalú balerínu a manželku newyorského magnáta Johna Catsimatidisa Margo Catsimatidisovú.

Prvé rokovanie medzi Iránom a USA vo Švajčiarsku sa skončilo, Teherán hovorí o pokroku

Republikán Catsimatidis finančne podporoval niekdajšieho demokratického prezidenta Billa Clintona, ktorý ho tiež pozval do Bieleho domu. Manželia Catsimatidisovci tiež organizovali večere a večierky pre prezidentov, viceprezidentov a ďalšie popredné postavy americkej politiky.

Údajne sa tiež zásadne podieľali na výstavbe kaplnky v prezidentskej rezidencii Camp David v Marylande. A práve odtiaľ Trump svoj záhadný príspevok zverejnil, čo môže vysvetľovať, ako sa k starej fotografii Catsimatidisovej dostal.

Stále však nie je jasné, či je onou úžasnou dcérou ona, alebo jej dcéra Andrea, ktorá minulý rok navštívila Trumpa v Bielom dome. Celá rodina Catsimatidisovcov má k Trumpovi veľmi blízko a podľa portálu The New York Post patrí k jeho popredným sponzorom.

Britský premiér Starmer končí. Deň predtým ho Trump verejne odpísal

V čase, keď sa americká administratíva na čele s viceprezidentom J. D. Vanceom vo Švajčiarsku snaží definitívne dotiahnuť mierovú dohodu s Iránom, Trump každopádne znova zamotal Američanom hlavu. Prečo hovorí o cudzej dcére? pýtajú sa. Pomýlil si ju snáď s niektorou zo svojich dcér?

Situácia tiež mnohým pripomína dobu, keď zrejme preklepom vznikol slávny post o „covfefe“. A podľa portálu The Daily Beast sobotný príspevok rozpútal ďalšie kolo diskusií, či je čerstvo osemdesiatročný prezident duševne v poriadku.

Kategórie: Správy vo svete

Chovatelia žiadajú investície za 1,8 miliardy eur, chcú zvýšiť konkurencieschopnosť aj sebestačnosť

22 Jún, 2026 - 20:14

Vybrané sektory živočíšnej výroby na Slovensku majú investičné potreby v celkovom objeme približne 1,8 miliardy eur, z toho chov mäsového dobytka za 762,2 milióna eur, chov ošípaných 737,5 milióna eur a chov hydiny za 302,7 milióna eur.

Uviedol to v pondelok na brífingu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jozef Šumichrast, za účasti riaditeľa Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára, predsedu Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Františka Valášeka a riaditeľa Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku Ivana Nemčovského.

Chcú posilniť aj dôveru spotrebiteľov

Investície budú podľa nich smerovať predovšetkým do modernizácie ustajňovacích priestorov, technológií kŕmenia, napájania a vetrania, digitalizácie riadenia chovov, zvyšovania biologickej bezpečnosti, zlepšovania welfare zvierat, skladovania hospodárskych hnojív, energetických úspor a obnoviteľných zdrojov energie.

Ceny poľnohospodárskych produktov padajú a náklady rastú. Nemeckým farmárom hrozí kríza likvidity

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pripravila podklady k investičným potrebám sektora na roky 2028 až 2034 ako vstup do pripravovaných strategických dokumentov a budúceho nastavenia európskych fondov, najmä k Investičnému plánu Slovensko, k Národnému a regionálnemu partnerskému plánu pre využívanie zdrojov EÚ vrátane Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2027. Za vybrané sektory živočíšnej výroby, chov hydiny, chov ošípaných a chov mäsového dobytka, boli deklarované investičné potreby spolu vo výške približne 1,8 miliardy eur,“ spresnil Šumichrast.

Veľká správa o suchu: Zvieratá sú pre nedostatok trávy v maštaliach, auto si neumývajte počas celého leta

Slovenskí chovatelia chcú investovaním posilniť dôveru spotrebiteľov v domáce mäso a upozorniť na význam jeho pôvodu, bezpečnosti a kvality. V čase rastúcich dovozov a nových potravinových škandálov v Európe vyzývajú spotrebiteľov, aby sa pri nákupe nerozhodovali iba podľa ceny, ale aj podľa pôvodu mäsa.

Význam pôvodu potravín potvrdzujú aj viaceré prípady nevyhovujúceho dovážaného mäsa, ktoré boli v tomto roku stiahnuté z trhu. Len za prvých šesť mesiacov roku 2026 bolo v európskom systéme rýchleho varovania RASFF evidovaných 237 nevyhovujúcich vzoriek hydinového mäsa. Najčastejšie išlo o výrobky pochádzajúce z Poľska, Brazílie, Rumunska, Holandska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka.

Tlak na ceny

„Veľké množstvo afér so zahraničným hydinovým mäsom dokazuje, že kontroly sú v týchto krajinách nedostatočné a systém potravinového dozoru zlyháva. Preto upozorňujeme, aby slovenský spotrebiteľ hľadal na obale najmä označenie slovenského pôvodu hydinového mäsa,“ priblížil Molnár.

Slovenskí chovatelia upozornili aj na rastúci tlak lacných dovozov bravčového mäsa, predovšetkým zo Španielska. Tamojší chovatelia majú totiž obmedzený export do tretích krajín a veľká časť produkcie sa presmerovala na európsky trh, čo vytvára tlak na znižovanie cien. Hoci nižšia cena môže byť pre spotrebiteľa atraktívna, dôležitými kritériami by mali zostať aj čerstvosť, kvalita a dôveryhodný pôvod.

Štátni veterinári potvrdili výskyt ďalších dvoch ohnísk afrického moru ošípaných, súvisia s chovom v Lovči

„Významnou výhodou slovenského mäsa je kratšia cesta od chovateľa k spotrebiteľovi. Kým dovážané mäso precestuje tisíce kilometrov a na pulty obchodov sa často dostáva až po niekoľkých dňoch od spracovania, slovenské mäso môže byť u spotrebiteľa už približne do 24 hodín,“ zdôraznil Valášek.

„Pri hovädzom mäse je systém sledovania mimoriadne prísny. Každý kus dobytka má vlastnú identitu a jeho životná cesta od narodenia cez chov, presuny, veterinárne kontroly až po spracovanie je zaznamenaná v centrálnom registri,“ dodal Nemčovský.

Kategórie: Správy vo svete

Meteorológovia rozšírili výstrahy pred búrkami, naďalej varujú aj pred horúčavami

22 Jún, 2026 - 20:14

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) rozšíril výstrahy pred búrkami.

Prvý stupeň výstrah platí v celom Žilinskom a Banskobystrickom kraji, rovnako vo väčšine Trenčianskeho kraja a v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza a Púchov. SHMÚ o tom informuje na webe. Výstrahy pred búrkami platia do 20.00 hod..

Naďalej sú tiež vydané výstrahy pred vysokými teplotami, a to v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji. Tiež vo väčšine Nitrianskeho kraja a v okresoch Veľký Krtíš a Krupina. Teploty tu môžu vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia.

Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti s teplotami upozorňuje, že medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy či chronicky chorí ľudia, a to najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími či mentálnymi ochoreniami alebo s nadváhou.

„Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín,“ varuje ÚVZ.

Dôležitou zásadou podľa neho je dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu, a to aj v prípade, že sa nedostaví smäd. Treba aj obmedziť fyzickú aktivitu, nezdržiavať sa na priamom slnku a minimalizovať pobyt vonku.

Zdravotní záchranári odporúčajú počas horúčav ľahšie stravovanie, správne oblečenie vrátane prikrývok hlavy a slnečných okuliarov a použitie ochranných krémov.

Deti a domáce zvieratá nesmú zostať na priamom slnku ani v zaparkovaných autách. Ak ľudia pocítia silnú slabosť, závraty, nevoľnosť alebo kolaps, mali by vyhľadať pomoc.

Vysoké teploty a sucho výrazne zvyšujú aj riziko vzniku požiarov.

Kategórie: Správy vo svete

Bolo jasné, že mu Kuciak pije krv, tvrdí Tóth. Ak by Kočner vedel o Slobodníkovom vynášaní, mohlo to byť inak

22 Jún, 2026 - 20:14

Bývalý novinár a exsiskár Peter Tóth prišiel na pezinský súd podať svedectvo v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Jeho svedectvo pomohlo polícii spojiť Alenu Zsuzsovú s Marianom Kočnerom. Na výsluch sú naplánované tri pojednávacie dni. 

Svedok pred začiatkom procesu pôsobil nervózne, chodil po chodbe a skúšal všetky kľučky, aby sa dostal do pojednávacej miestnosti. Zasadol na lavicu svedkov, po jeho pravej ruke sedeli rodiny zavraždených, rodičia Kuciakovci a Zlatica Kušnírová. 

Na súd sa dostavil aj obžalovaný Kočner, Zsuzsová sa ospravedlnila.

Tóth v prípravnom konaní vypovedal v pozícii utajeného svedka. Dlhší čas sa zdržiaval na neznámom mieste v USA a od SIS žiadal o zbavenie mlčanlivosti.

Vystupuje nielen ako kľúčový svedok v prípade vraždy, ale súčasne je obvinený v kauze sledovania novinárov. Od februára 2021 je spolu s Kočnerom, Kriakom, Mlynarčíkom a Škripom trestne stíhaný pre porušenie dôvernosti ústneho prejavu v súvislosti so sledovaním novinárov. Tóth bol už odsúdený na dvojročnú podmienku za vyhrážanie novinárke Jane Teleki.

„Aj napriek tomu, že som trestne stíhaný a bola na mňa podaná obžaloba v tejto trestnej veci, právo na odopretie výpovede nevyužívam a vypovedať budem, " reagoval. Dodal, že ma záujem spolupracovať na odhalení vrahov novinára a jeho snúbenice. „Nedokázal by som žiť s vedomím, že mám informácie, ktoré by som zamlčal pred rodinami zavraždených detí," povedal o motíve svedčiť. Na otázky zo strany médií nereagoval, k procesu sa vyjadril na sociálnej sieti.

Svedok pomaly a zoširoka spontánne vypovedal o vzťahu Zsuzsovej a Kočnera, o projekte Na pranieri či sledovaní novinárov. Len táto časť jeho výsluchu trvala skoro tri hodiny, spolu s otázkami zo strany prokuratúry a súdu trval jeho výsluch asi osem hodín.

A pokračovať bude v utorok. Obžalovaný Kočner sa počas jeho výpovede pousmial, sudca Miroslav Mazúch ho napomenul, aby mal kamennú tvár. 

V článku sa ešte dočítate:

    • Ako Peter Tóth zistil, kto je Alena Zsuzsová.
    • Prečo Tóth fotil Kuciaka.
    • Čo povedal Kočner po vražde Jána Kuciaka.
    • Ako hovoril o Žilinkovi a Šufliarskom.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Starosta Manchestru Burnham zabojuje o kreslo premiéra. Potvrdil, že chce nahradiť Starmera​

22 Jún, 2026 - 20:14

Starosta Manchestru a staronový poslanec Labouristickej strany Andy Burnham v pondelok napoludnie potvrdil, že bude kandidovať za lídra labouristov. Nahradiť chce odchádzajúceho premiéra Keira Starmera, ktorý odstúpi aj z vedenia Labouristickej strany.

Británii chce Burnham priniesť stabilitu, serióznosť a sústrediť sa na otázky, ktoré sú najdôležitejšie. Proces výmeny lídra by podľa neho mal byť pozitívnym procesom obnovy. Informuje o tom denník The Guardian.

„Keir pre našu krajinu vykonal veľkú službu a chcem sa mu poďakovať za jeho vodcovstvo a oddanosť počas tohto náročného obdobia. Jeho rozhodnutie znamená začiatok prechodného procesu a je dôležité, aby prebiehal riadne a zodpovedne,“ napísal. „V rámci tohto procesu ponúknem svoje meno,“ potvrdil.

Britský premiér Starmer končí. Deň predtým ho Trump verejne odpísal

Kandidatúru medzičasom vylúčil bývalý minister zdravotníctva Wes Streeting, ktorý v minulosti naznačil, že by sa o líderstvo v strane mohol uchádzať. Vnútrostranícka súťaž, v ktorej by kandidáti strávili leto „upozorňovaním na drobné vzájomné rozdiely“, by podľa jeho slov nebola prospešná ani pre stranu, ani pre krajinu.

Po rozhovore s Burnhamom nadobudol presvedčenie, že v rámci prípadnej novej vlády pod jeho vedením bude „miesto“ pre politiku, ktorú presadzuje.

Podľa denníka Guardian je po Streetingovom vyhlásení takmer isté, že novým premiérom bude Burnham, keďže okrem exministra zdravotníctva nikto iný neohlásil kandidatúru. Premiérom by sa tak mohol stať už v polovici júla.

Burnham je aktuálne na ceste do Londýna, kde zloží poslanecký sľub. Vo štvrtkových doplňovacích voľbách v obvode Makerfield si opätovne zabezpečil kreslo v parlamente. Mandát v legislatívnom zbore je podmienkou na uchádzanie sa o lídra labouristov.

Kategórie: Správy vo svete

Ukrajina rozhodne, kto bude Európu zastupovať na rokovaniach s Ruskom, hovorí Zelenskyj

22 Jún, 2026 - 20:14

Ukrajina rozhodne, kto bude reprezentovať Európu na mierových rokovaniach s Ruskom. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore zverejnenom v nedeľu, píše agentúra Reuters.

Zelenskyj tvrdí, že o Ukrajine sa minulý týždeň na zasadnutí Európskej rady diskutovalo „obšírnejšie ako kedykoľvek predtým“. „Diskutovali sme o úlohe Európy v dialógu s Rusmi a o tom, aká by táto úloha mala byť,“ uviedol.

„Európa zváži formát a navrhne niekoľko možností, ale Ukrajina rozhodne, kto bude Európu v rokovaniach zastupovať. To je spravodlivé,“ vyhlásil Zelenskyj.

Costove tajné kontakty s Moskvou vyvolali na summite EÚ nevôľu, Pobaltské krajiny podľa Politica "zúrili"

Európski lídri len nedávno začali hovoriť o možnosti priamych rokovaní s Moskvou. Kancelária predsedu Európskej rady Antónia Costu sa dokonca minulý týždeň pokúsila otvoriť komunikačný kanál s Kremľom, čo na samite EÚ vyvolalo rôzne reakcie.

Zelenskyj na samite G7 vo Francúzsku požiadal spojencov, aby vyvinuli väčší tlak na Rusko s cieľom ukončiť vojnu. Prezidenta USA Donalda Trumpa zároveň vyzval, aby Washington schválil Ukrajine licenciu na výrobu amerických raketových systémov Patriot.

„Tentokrát sa verejne celkom ukázalo, že americký tím po prvýkrát reagoval na vydanie licencií pozitívne,“ povedal Zelenskyj. Americké Patrioty sú jedinou efektívnou zbraňou na zostreľovanie ruských balistických rakiet v ukrajinskom arzenáli, uvádza Reuters.

Kategórie: Správy vo svete

Búrka v Bratislave ako z katastrofického filmu. Čo robiť, keď sa obloha zmení za päť minút

22 Jún, 2026 - 20:14

Horúčavy nekončia ani tento týždeň a mnohí budeme hľadať osvieženie pri vode alebo v prírode. Práve kombinácia vysokých teplôt a nestabilnej atmosféry však vytvára podmienky pre vznik prudkých búrok.

Sledujte výstrahy meteorológov a priebežne kontrolujte predpoveď počasia. Pri extrémnych prejavoch počasia totiž často nerozhodujú hodiny, ale minúty.

V Bratislave sa ešte včera popoludní ľudia prechádzali po slnkom zaliatych uliciach. O niekoľko minút neskôr mesto zasiahli prudké búrky, silný vietor a nebezpečné blesky.

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo je voda pri búrke mimoriadne riziková.
    • Ako prežiť búrku na hrebeni bez úkrytu.
    • Kedy je jazda v lejaku nebezpečnejšia než státie.
    • Prečo stan ani strom nechránia pred búrkou.

Dostupné pre predplatiteľov

Extrémne prejavy počasia prichádzajú aj na Slovensko a veľmi náhle. Viete, ako sa zachovať, ak vás zastihnú pri kúpaní v jazere, na turistike alebo za volantom na diaľnici? Poisťovňa Union prináša uži...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Rotácia od porazených a AI

22 Jún, 2026 - 20:14

Na začiatku vojny na Blízkom východe bolo vidieť veľkú rotáciu kapitálu na americký akciový trh. Investori cúvali z Európy a Ázie, ktoré mali ako čistí importéri energií vysokú citlivosť na komoditný ponukový šok.

Okrem toho sa technologické akcie na Wall Street javili takmer ako bezpečný prístav, ktorý by mal byť vďaka sekulárnemu rozmachu umelej inteligencie imúnny voči makroekonomickým turbulenciám.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Šatan zostane na čele slovenského hokeja aj nasledujúce štyri roky

22 Jún, 2026 - 20:14

Miroslav Šatan podľa očakávania zostane na čele Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Jediný kandidát na najvyšší post dostal na pondelkovom volebnom Kongrese zväzu 359 z 390 hlasov a čaká ho už tretie funkčné obdobie.

Päťdesiatjedenročný funkcionár mal pôvodne jedného protikandidáta, no vyzývateľ Miloslav Klíma minulý týždeň ohlásil stiahnutie svojej kandidatúry. Šatan zastáva svoju funkciu od júna 2019, keď v nej nahradil Martina Kohúta. Kapitán majstrov sveta z Göteborgu obhájil vo voľbách v roku 2022 svoj mandát, keď zdolal bývalého prezidenta HK Poprad Ľudovíta Jurinyiho.

Staronový prezident SZĽH pred týždňom zhodnotil aktuálny stav „Stratégie slovenského hokeja“, ktorá odštartovala v roku 2021 a potrvať má do roku 2030.

Piliermi tohto projektu boli zvýšenie počtu registrovaných hráčov, počet a kvalita ľadových plôch, zlepšenie financovania klubov, pozdvihnutie ženského hokeja, návrat medzi svetovú špičku a prepojenie so vzdelávaním. Počet registrovaných hráčov sa zvýšil o viac ako 4-tisíc ľudí, SZĽH k tomu využil viaceré nástroje.

Rovnako stúpajúcu krivku má počet trénerov. V predošlých rokoch sa podarilo zrekonštruovať 46 plôch a otvoriť 11 úplne nových. Do budúcna plánuje SZĽH reformu vzdelávania a úpravu metodiky pre trénerov v spolupráci s univerzitami.

Reprezentačné tímy sa postarali v uplynulých rokoch o cenné úspechy na medzinárodnej scéne. Muži získali na zimných olympijských hrách (ZOH) 2022 bronz a na ZOH 2026 obsadili štvrtú pozíciu. Po sérii štvrtých miest sa navyše podarilo chlapčenskému výberu do 18 rokov vybojovať na tohtoročnom domácom svetovom šampionáte striebro.

Štyridsaťosemročný Klíma bol jediný ohlásený vyzývateľ Šatana v boji o prezidentskú funkciu, no päť dní pred Kongresom sa rozhodol stiahnuť kandidatúru z osobných dôvodov. Klíma pracuje v HC Košice od roku 2020, okrem košického klubu bol aj členom organizačného tímu viacerých športových podujatí.

Okrem prezidenta delegáti na Kongrese v Bratislave volili aj osem členov Výkonného výboru SZĽH, z toho jedného člena ako zástupcu športovcov, dvoch členov Dozornej rady SZĽH, predsedu Disciplinárnej komisie SZĽH a podpredsedu Disciplinárnej komisie SZĽH.

Kategórie: Správy vo svete

Farage po odstúpení britského premiéra požaduje predčasné voľby

22 Jún, 2026 - 20:14

Líder britskej protiimigračnej strany Reform UK Nigel Farage vyzval na predčasné parlamentné voľby po oznámení premiéra Keira Starmera o odchode z čela vlády a Labouristickej strany.

„Reform UK požaduje voľby a sme pripravení priniesť radikálnu zmenu,“ deklaroval Farage, ktorého strana vedie v prieskumoch verejnej mienky. „Ak si labouristi myslia, že do Downing Street 10 môžu dosadiť ďalšieho profesionálneho politika, čaká ich prekvapenie,“ napísal. Narážal tým na starostu Manchestru Andyho Burnhama, ktorý by sa mohol stať novým lídrom labouristov.

Britský premiér Starmer končí. Deň predtým ho Trump verejne odpísal

Líder opozičných liberálnych demokratov Ed Davey v reakcii vyhlásil, že verejnosť už má dosť neustále sa meniacich premiérov. Starmerov nástupca bude siedmym predsedom britskej vlády za uplynulých desať rokov.

„Briti majú dosť toho, že sú neustále sklamaní nekonečným kolotočom premiérov, pričom sa v skutočnosti nič nemení,“ napísal na X,

Reform demands an election, and we are ready to deliver radical change.

If Labour thinks it can shove another professional politician into No 10, it has another thing coming.

Read my second essay to Britain.

Kategórie: Správy vo svete

Kancelária maďarského prezidenta varovala pred odstraňovaním ústavných činiteľov

22 Jún, 2026 - 20:14

V politickom konflikte predsedu maďarskej vlády Pétera Magyara s prezidentom Tamásom Sulyokom sa podľa portálu index.hu otvára nová kapitola.

Premiér avizoval, že v pondelok v parlamente predloží návrh na odstránenie „politických bábok“ z radov ústavných činiteľov a tiež návrh na zriadenie Úradu na vrátenie verejného majetku (Vagyonvisszaszerzési Hivatal).

Kancelária prezidenta v tejto súvislosti pre server rtl.hu uviedla, že odstránenie ústavných činiteľov by bolo bezprecedentným zneužitím legislatívy.

Magyar avizoval mimoriadne rokovanie vlády a schôdzku s poslancami. Chce odstrániť "Orbánove bábky"

Sulyok v rozhovore pre magazín Politico nedávno uviedol, že súčasný premiér Magyar zneužíva parlamentnú väčšinu arogantnejšie, než to kedykoľvek predtým robil jeho predchodca Viktor Orbán.

Hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že jeho zotrvanie vo funkcii je opodstatnené z hľadiska ochrany demokratických noriem, pretože pôsobí ako protiváha voči možnému zneužitiu moci novou parlamentnou väčšinou (strany Tisza).

Magyar dal prezidentovi Sulyokovi a viacerým ďalším ústavným činiteľom ultimátum na odstúpenie do 31. mája, k čomu však doteraz nedošlo. Prezident republiky už skôr avizoval, že dobrovoľne neodstúpi a svoju pozíciu je pripravený brániť právnymi prostriedkami.

Vo vyhláseniach zdôraznil, že žiadna vládna väčšina nemôže ospravedlniť ignorovanie princípov právneho štátu a európskych hodnôt. Podľa slov prezidenta sa strana Tisza snažila v uplynulých 16 týždňoch vládnutia dosiahnuť väčšiu koncentráciu moci, než akú si vytvoril Orbánov Fidesz za 16 rokov.

Maďarský ústavný súd neprerokuje podanie Sulyoka o ústavnosti jeho odvolania

Prezidentská kancelária v nedeľu večer vydala vyhlásenie, podľa ktorého by odvolanie ústavných činiteľov predstavovalo také legislatívne zneužitie, aké v Maďarsku nemá obdobu od zmeny režimu v roku 1989. K takémuto kroku nedošlo ani počas Sulyokovho pôsobenia vo funkcii predsedu Ústavného súdu (AB), ani počas jeho súčasného mandátu prezidenta republiky.

Tamás Sulyok sa nedávno obrátil na AB so žiadosťou o preskúmanie, či je vôbec možné odvolať hlavu štátu alebo iných ústavných činiteľov z funkcie prostredníctvom novely ústavy. O podnete sa malo rokovať v pondelok, avšak niekoľko ústavných sudcov ohlásilo zaujatosť a z konania sa vylúčilo. AB preto nie je v tejto kauze uznášaniaschopný.

Magyar v nedeľu oznámil, že v pondelok o 13.00 h predstaví v parlamente balík opatrení zameraný na očistu verejného života, odstránenie politicky prepojených ústavných činiteľov s bývalou Orbánovou vládou a zriadenie úradu na získavanie rozkradnutého verejného majetku.

Kategórie: Správy vo svete

Slovenská pošta hľadá úspory a prichádza s konceptom malej pošty, spustila ju v Partizánskom

22 Jún, 2026 - 20:14

Vybrané služby Slovenskej pošty si budú môcť ľudia vybaviť aj v iných druhoch prevádzok. Konceptom tzv. malej pošty spoločnosť reaguje na svoju nepriaznivú finančnú situáciu, realizovať ju bude spolu s vybranými partnermi.

Pilotne projekt spustila na sídlisku Šípok v Partizánskom v priestoroch tamojšej lekárne. Na tlačovej konferencii v Partizánskom o tom v pondelok informoval generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.

Zatiaľ len zásielky

„Je to partnerský projekt, to znamená, tento koncept prevádzkuje partner, nie Slovenská pošta. Na malej pošte sa budú vydávať predovšetkým zásielky, ktoré sú uložené, teda doporučené, do vlastných rúk alebo balík. Ide o zásielky, ktoré sme sa snažili doručiť prostredníctvom doručovateľa domov, ale klienta sme tam nenašli a nechali sme mu žltý lístok,“ načrtol Kupka.

Podnikatelia vítajú ústupky pri e-fakturácii, zniesla sa však aj kritika na štát. Majú tiež ďalšie požiadavky

Ide podľa neho o kľúčové služby, z dôvodu ktorých ide klient na poštu. „Preto sme si povedali, že spravíme nové výdajné miesto, ktoré bude nielen vydávať balíky, ale aj napríklad doporučené zásielky a zásielky do vlastných rúk,“ ozrejmil.

Vydanie týchto druhov zásielok je prvou fázou projektu, Kupka avizoval, že SP chce projekt rozšíriť ešte v tomto roku i o možnosť zaplatenia poštových poukážok. Koncept malej pošty podľa neho ponúkne i možnosť odoslať zásielku či balík, ktorý si klienti pripravia a zaplatia doma.

Hľadajú úspory

S konceptom malej pošty spoločnosť podľa jej generálneho riaditeľa prichádza pre jej neúnosnú finančnú situáciu. „Prevádzkovať tak obrovskú sieť kamenných pobočiek, z ktorých väčšina je v strate, nedáva zmysel. My musíme preto prísť s niečím novým,“ podotkol Kupka.

Združenie miest a obcí Slovenska žiadalo zachovanie služieb pošty v čo najväčšom pošte miest a obcí s alternatívou budovania malých pôšt, pripomenul predseda združenia miest a primátor Partizánskeho Jozef Božik, podľa ktorého podobný koncept nájdu ľudia i v iných krajinách.

Niekdajšiu pýchu Slovenska čakajú veľké zmeny. V prestížnej lokalite Bratislavy sa ide stavať

V Partizánskom vznikla malá pošta v priestoroch lekárne na sídlisku Šípok, kde Slovenská pošta začala postupne obmedzovať svoje služby v roku 2020, čo sa stretlo s nevôľou samosprávy i obyvateľov. „Uvedomovali sme si však, že situácia je neúnosná po tom, čo pošta kontinuálne prišla o 90 percent činností, ktoré pred 20 rokmi bežne robila a bola dominantná na trhu,“ ozrejmil Božik.

Spomenul, že zriadenie malej pošty na sídlisku Šípok bola otázka niekoľkých hodín, po novom bude fungovať v rozšírených hodinách, pričom podobná prevádzka podľa neho môže vzniknúť v každej jednej lekárni na sídlisku kdekoľvek v rámci SR, obci či tam, kde doteraz nefungovala.

Lekáreň na sídlisku Šípok pôsobí približne štyri roky, pričom už má určité skúsenosti s prijímaním a vydávaním zásielok iných firiem, spomenul Michal Savara z lekárne Savmed. Vyzdvihol, že do tohto modelu vstupuje i Slovenská pošta.

Kategórie: Správy vo svete

Podnikatelia vítajú ústupky pri e-fakturácii, zniesla sa však aj kritika na štát. Majú tiež ďalšie požiadavky

22 Jún, 2026 - 20:14

Združenie podnikateľov Slovenska víta ústupky a odstránenie duplicitných povinností, ktoré má v oblasti e-fakturácie priniesť novela zákona o DPH. Podnikatelia sú však presvedčení, že zmeny štát mohol zapracovať už do pôvodnej novely a nemeniť pravidlá „za pochodu“. Zároveň žiadajú predĺženie obdobia bez pokút do konca roka 2027 a jasné benefity.

„Aj keď navrhované zmeny v e-faktúrach vítame, musíme upozorniť, že mnohé z nich by vôbec nemuseli byť predmetom novelizácie, keby štát akceptoval pripomienky podnikateľov už pri vlaňajšom schvaľovaní zákona. Namiesto toho stratil takmer rok trvaním na povinnostiach, pri ktorých dnes priznáva ich neopodstatnenosť,“ upozornil prezident združenia Ján Solík.

Podľa neho sa tým opäť ukazuje nepredvídateľnosť podnikateľského prostredia. Firmy už totiž podľa neho investovali čas a finančné prostriedky do úprav informačných systémov, pričom štát teraz pravidlá mení.

Podnikatelia tiež kritizujú, že zavedenie e-fakturácie im neprináša jasné benefity, napríklad v oblasti archivácie či dôsledného dodržiavania pravidla jedenkrát a dosť pri poskytovaní údajov štátu. Chýbajú tiež podľa nich merateľné ciele, konkrétne údaje o očakávanom zvýšení výberu daní aj odhad rozsahu podvodov, ktoré má systém eliminovať.

Daňová kontrola: čo musíte ukázať okamžite a čo môžete odmietnuť

Združenie tiež upozorňuje, že do polovice roku 2030 štát aj tak dostane údaje od firiem, ktoré využijú výnimku, až z kontrolných výkazov a teda s časovým odstupom, rovnako ako v súčasnosti.

„Keďže zákon umožňuje do júna 2030 posielať faktúry aj bez digitálneho poštára, podnikatelia sa oprávnene pýtajú, prečo sa štát so zavedením e-faktúr ponáhľa. Kým firmy majú medzi sebou e-faktúry používať o niekoľko rokov skôr a v oveľa väčšom rozsahu, ako stanovujú európske pravidlá, so zavedením elektronickej fakturácie vo vzťahu k verejnému sektoru (B2G), ktorú už dávno EÚ vyžaduje, štát niekoľko rokov mešká,“ skonštatoval Solík.

Novela zákona o DPH, ktorá je v legislatívnom procese, prináša viaceré zmeny v pripravovanom systéme elektronickej fakturácie. Štát upúšťa od pôvodného zámeru, podľa ktorého mali podnikatelia oznamovať údaje z každej e-faktúry dvakrát - raz na strane dodávateľa a druhýkrát na strane odberateľa.

Zároveň sa ruší povinnosť prijímať e-faktúry pre väčšinu občanov, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti, zavádza sa trojmesačné tolerančné obdobie bez sankcií do 31. marca 2027 a princíp beztrestnosti pri ľudských omyloch, ktoré podnikateľ sám napraví.

Kategórie: Správy vo svete

Tomáš pritvrdzuje pri ďalších druhoch sociálnych dávok. Na mušku si zobral školskú dochádzku aj cudzincov

22 Jún, 2026 - 20:14

Po zákrokoch proti fiktívnym živnostiam či falošným péenkam pripravil rezort práce ďalšie zákony, ktorými chce zamedziť zneužívaniu sociálneho systému.

„Dnes podpíšem balík zákonov, ktoré pôjdu do medzirezortného pripomienkového konania. Chceme, aby bol predložený na rokovanie vlády koncom augusta,“ informoval minister práce Erik Tomáš.

Na schôdzu parlamentu by sa mal následne dostať na jeseň. Účinnosť zákonov je navrhovaná od prvého januára 2027.

V článku sa ešte dočítate:

    • kedy rodičia úplne prídu o prídavok,
    • koľko detí dlhodobo nechodí do školy,
    • ako štát zvýši pomoc na školské pomôcky,
    • ktoré ďalšie dávky sa rozšíria na rodiny.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Absurdný trend valcuje internet: Vodiči Tesly klamú asistenčný systém hračkou

22 Jún, 2026 - 20:14

Výrobcovia dnes často nie úplne z vlastnej iniciatívy, ale predovšetkým kvôli plneniu mimoriadne prísnych legislatívnych požiadaviek, primárne na trhoch v Európskej únii, nasadzujú do nových vozidiel rozsiahle balíky asistenčných systémov.

Tieto prepracované technológie majú za primárny cieľ minimalizovať ľudské zlyhanie a nekompromisne zvýšiť bezpečnosť premávky, no ruka v ruke s tým prichádza aj obrovská pomoc pre motoristov v podobe výrazne lepšieho komfortu pri dlhom cestovaní.

Azda najznámejším priekopníkom v oblasti integrácie asistentov je nepochybne americká automobilka Tesla. Jej známe funkcie Autopilot či Full Self-Driving patria k najpokročilejším softvérom na trhu, pretože umožňujú čiastočne automatizovanú jazdu, ktorá dokáže vodičovi pomôcť v monotónnych situáciách na diaľniciach alebo v dopravných zápchach.

Wow China is coming up with so many techniques to beat the FSD driver monitoring system. This one is new pic.twitter.com/bPW8QOso7f

— John Ee (@heyJohnEe) June 5, 2026

Aktuálne sa internetom začal šíriť mimoriadne bizarný a extrémne nebezpečný trend, ktorý spočíva v „prekabátení“ interiérových bezpečnostných kamier (primárne v modeloch značky Tesla) pomocou malých plastových hlavičiek, ktorých výhradným cieľom je oklamať systém sledovania pozornosti vodiča. Rýchlo sa šíri medzi ďalších vodičov, ktorí trend „bezhlavo“ napodobňujú.

Priepustka k nepozornosti

Možnosti čiastočne automatizovanej jazdy sa rozširujú aj medzi inými značkami, no stále ide len o asistenciu, ktorá zatiaľ za žiadnych okolností (najmä v EÚ) nedokáže šoféra úplne nahradiť. Minimálne kvôli legislatívnym obmedzeniam v rámci jednotlivých štátov či nedokonalostiam v samotnej infraštruktúre – na nepripravených cestách a križovatkách. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.
Kategórie: Správy vo svete

Generuje redakčný systém Drupal | Vytvorili: CoolStranky.sk